Annelere 1.300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Annelere 1.300 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılıyor. Son zamanlarda artan giderler ile birlikte çocuk sahibi aileler için de çocukların ihtiyaçlarını karşılamak çok daha zor bir hal almaya başladı. Annelere 1.300 TL yardım başvurusu da bu noktada ihtiyaç sahibi ailelerin başvurduğu kanallardan biridir. 

İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin başvuruları onaylandıktan sonra 1.300 TL yardımı veriliyor. Çocuk yardımı için mutlaka annenin başvuru yapması gerekiyor. Çocuk yardımı başvurusu, 1.300 TL yardımın nasıl alınacağı ve başvuru süreci hakkında merak edilenler yazımızda.

Annelere 1.300 TL Çocuk Yardımı Açıklaması Geldi.

Annelere 1.300 TL çocuk yardımı açıklaması kesin olarak geldi. Çocuk yardımı kapsamında çocuk sayısına göre 1.300 TL’ye kadar çocuk yardımı alınabilecek.

Çocuk yardımı alınması için taşınması gereken bazı şartlar bulunuyor. Şartların başında ise ailenin T.C. vatandaşı olması, ihtiyaç sahibi olmaları, kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte ikisinden az olmalıdır.

Önemli başka bir nokta da çocuk yardımının alınabilmesi için çocuğun kimlik paylaşım sistemi kaydının yapılmış olması gerekliliğidir. Aynı zamanda doğum sonrasında çocuk sağ olarak doğmuş olmalıdır. Ölü doğan çocuklar için çocuk yardımı almak mümkün değildir.

PTT Annelere Çocuk Yardımı için Başvuru Adımları

Ptt annelere çocuk yardımı için başvuru adımları

PTT annelere çocuk yardımı için başvuru adımları e-devlet ile başlıyor. Başvurusu onaylanan ailelerin alacakları çocuk yardımı da PTT aracılığı ile yatırılacak. Devlet tarafından yapılan çocuk yardımında ilk çocuk ise 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üç ile daha fazla çocuk için 600 TL destek verilmektedir. 

Toplamda 1.300 TL olarak alınabilen çocuk yardımı hakkında detaylar için okumaya devam edebilirsiniz. 3 çocuğu olan bir ailenin çocuk yardımı almaya hak kazanması halinde toplam 1.300 TL yardım alması mümkündür.

Çocuk yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il Müdürlüklerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için e-devlet kanalının yanı sıra bulunduğunuz ilin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek de başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden bazı evraklar istenebilir. Özellikle kimlik kartınızı ve çocuklarınızın kimlik kartlarını yanınızda götürmeniz gerekiyor.

İl müdürlüğüne uzaksanız posta yolu ile başvuru formunu doldurup gönderebilirsiniz de. Çocuk yardımı için en kolay ve zahmetsiz yol ise e-devlet üzerinden yardım almaktır. E-devlet yardım başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E-devlet çocuk yardımı başvurusu yapma;

  • E-devlet platformuna kendi kimlik bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Arama bölümüne Doğum yardımı başvuru yapma yazın.
  • Çıkan sonuçlar arasında doğum yardımı başvuru ekranına gidin.
  • Başvuru yapmak için sizden istenen bölümleri doldurun.
  • Sayfanın alt kısmında kalan başvuru yap seçeneğine tıklayın.
  • Başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Başvurunuz sorgulamak için yine e-devlet üzerinden arama bölümüne doğum yardımı başvuru sorgulama yazarak başvurunun durumunu kontrol edebilirsiniz. Başvuru sonuçları yaklaşık 30 gün içerisinde kesinleşmektedir.

Başvuru sonucu olumlu sonuçlanması halinde kayıtlı olan iletişim numarasına mesaj yolu ile bildirim de yapılmaktadır. E-devlet çocuk yardımı almak için çocukların 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş olma şartı da aranmaktadır.

PTT 1.300 TL yardımı ne zaman yatar?

PTT 1.300 TL yardımları başvurunun olumlu sonuçlanması sonrasında ilerleyen ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır. Yardımlar PTT üzerinden kimlik bilgisi ile verilmektedir.

1.300 TL yardım çocuğu olan herkese veriliyor mu?

Hayır. 1.300 TL yardım üç ve daha fazla çocuğu olan ihtiyaç sahibi olan ailelere veriliyor. Tek çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere 300 TL, iki çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere ise 700 TL veriliyor.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

E-Devlet Ev Hanımlarına 1000 TL Yardım Başvurusu

Çoçuk Yardım Parası Nasıl Alınır

Ali Saroğlu

Ali, Ankara'da yaşıyor. Deneyimlediği tecrübeleri paylaşmayı seviyor. Liberal. ali.saroglu@bedavainternet.com.tr