Çocuk yardım parası nasıl alınır sorusunun yanıtı ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuk yardım parası ödenmektedir. Çocuk sayısına göre ödeme miktarı değişiklik göstermektedir. İlk çocuk için 300 TL, 2’nci çocuk için 400 TL ve üç ve üzeri çocuk sayısı içinse 600 TL ödeme yapılmaktadır. Çocuk yardım parası almak için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

E devletten Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E devletten Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E devletten doğum parası başvurusu nasıl yapılır? sorusu çocuk sahibi aileler tarafından araştırılmaktadır. E-devlet kapısına T.C. kimlik numarası ve şifreyle giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum parası’’ veya ‘’çocuk yardımı’’ ifadelerinin yazılması gerekir. Karşınıza çıkan ana ekranda başvuru formu yer alacaktır.

Doğru ve eksiksiz şekilde başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru işlemleri aile.gov.tr adresi üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde başvuru sonuçları da e-devlet sorgulama ekranı üzerinden öğrenilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur statüsü ile çalışan vatandaşlar ise çalıştıkları kurum aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Memur statüsü başvuruları için anne veya babadan herhangi birinin memur olması yeterlidir. Yani, doğum parası sadece kadın memurlara tanınan bir hak değildir.

Süt Parası Nedir

Süt Parası Nedir?

Süt parası nedir? sorusunun resmi dildeki karşılığı emzirme ödeneğidir. SGK tarafından sigortalı kadınlara tanınan bir haktır. Emzirme ödeneği de tıpkı doğum parası gibi sadece kadınlara verilen bir destek değildir. Babanın sigortalı olması halinde de ödenmektedir. Emzirme ödeneği ya da süt parası miktarı 316 TL olarak belirlendi. Anne veya babanın süt parası alabilmesi için çocuğun doğumundan önceki 15 ay içerisinde en az 120 günlük prim ödemesi şartı bulunuyor. Ayrıca, Genel Sağlık Sigortası ve prim borcunun bulunmaması da gerekiyor. Aksi takdirde emzirme ödeneğinden yararlanma hakkı ortadan kalkıyor. 4/a ve 4/b statüsündeki sigortalı çalışanlara süt parası veriliyor.

Süt Parası Nasıl Alınır

Süt Parası Nasıl Alınır

Süt parası nasıl alınır sorusunun yanıtla ilgili araştırma yapmış olabilirsiniz. Lakin, bu konuda anne ve babaların herhangi bir başvuru yapmasına gerek bulunmuyor. 2015 yılından önce SGK’ya dilekçe verilmesi gerekiyordu. E-devlet sistemi üzerine doğum yapıldığına dair bilgi kaydı otomatik olarak geçmektedir. Süt parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Bu yüzden PTT’ye bağlı bankada hesap açtırmanız gerekmektedir. 5 yıl içerisinde hesaba yatırılan paranın çekilmesi şartı bulunmaktadır.

Türkiye’de Doğum Parası Ne Kadar

Türkiye’de Doğum Parası Ne Kadar?

Türkiye’de doğum parası ne kadar? sorusunun yanıtı çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bir çocuk için 300 TL verilirken; 2’nci çocuk için 400 TL ödenir. 3 ve üzeri çocuk içinse 600 TL ödenmektedir. Doğum parası sadece canlı doğan çocuklara verilen bir ödemedir. 2015 yılından sonra dünyaya gelen çocuklar için geçerlidir. Doğum parasının alınabilmesi için İl Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt olması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi hazırlanmalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne doğum yardımı dilekçesinin teslim edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde Sosyal Hizmetler Merkezlerine de başvuru yapılabilir. Doğum yardımı ücretleri PTT aracılığı ile ödenmektedir. Bir yıl içerisinde doğum yardımı ücretinin banka hesabından çekilmesi zorunludur. Aksi takdirde ödeme geri çekilir. Doğum yardımı ödemeleri ayın 25’inde hesabınıza yatırılmaktadır.

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir, Annelerin Onayı İle

Anne Sütünü Arttıran En Etkili Dua

Ev Hanımlarına 1000 TL Sosyal Yardım

1 Comment

  1. Şenay Akdeniz on

    Eşim hasta bu kızm var kirada otryom ev is5 alıp yapyom geçinemiyorum ne olru sinz yardım edin