Öğrencilere 5.500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır – Cumhurbaşkanı Açıkladı

Öğrencilere 5.500 TL yardım müjdesi Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleşen toplantı sonrasında duyuruldu. Yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamada bulundu.

Açıklamalarda EYT gibi gündemde olan konulardan tutun da asgari ücretin belirlenmesine kadar çeşitli noktalara değinildi. Öğrencilerin yüzünü güldüren haber de bu açıklamada geldi.

Kimler 5.500 TL Öğrenci Yardımı Alabilir?

5.500 TL öğrenci yardımından ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri faydalanabilecek. Yardım başvurusu yapıldıktan sonra gerekli şartları taşıyan öğrencilerin başvuruları kabul edilecek. 5.500 TL’lik öğrenci yardımından faydalanmak isteyen öğrenciler önce başvuru yapmak zorunda.

Lisans eğitimini tamamlamış olan yüksek lisans ya da doktora yapan öğrenciler yardımdan faydalanamayacak. İşte öğrencilerin 5.500 TL destek almaları için taşımaları gereken şartlar;

Öğrenciye 5.500 TL Destek Şartları Nelerdir?

Öğrenciye 5. 500 tl destek şartları nelerdir

Öğrenciye 5.500 TL destek Başarı Teşvik Programı kapsamında verilecek. Bu program için toplam 1.5 milyar lira kadar bir bütçe ayrıldığı biliniyor. Başarı teşvik programı ile yüksek başarı gösteren ve sosyal yardım alan ailelerin çocukları olan öğrencilere aylık olarak destekler sağlanacak.

Öğrencilere yapılacak olan yardım hakkında henüz kesin şartlar açıklanmamış olsa da Cumhurbaşkanının dile getirdiği bazı şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Halihazırda sosyal yardım alan bir ailenin çocuğu olmak.
  • Devlet okullarında okumak.
  • Sınıfında dereceye girmek.
  • 4 yıllık üniversite kazanmak. (4 yıllık üniversite kazanan öğrenciye aylık 100 TL destek)
  • YÖK tarafından belirlenen ilk 500 üniversiteden birine girmek. (Ayrıca başarı desteği alabilmek için.)

Öğrencilere 5.500 TL Yardım Başvurusu E-Devlet Üzerinden Yapılacak

Öğrencilere 5.500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılacak. Başvurular henüz açılmadı. Başvurunun nasıl yapılacağı, ne zaman halka açılacağına ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacak açıklama sonrasında yardım başvuruları alınmaya başlayacak.

Yardım başvuruları doğrudan e-devlet üzerinden alınacak. Bunun yanı sıra Bakanlığa giderek doğrudan form doldurma yolu ile de başvuru kabul edilmesi bekleniyor.

Öğrencilere 5.500 TL yardım başvurusu nereden yapılır?

Öğrencilere 5.500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden alınıyor.

Öğrencilere 5.500 TL yardım formu nasıl doldurulur?

Öğrencilere 5.500 TL yardım için başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır.

Devlet Ödemeleri Öğrenci Yardımı – Eğitim Destekleri Ne Kadar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı | Başvuru Ekranı

Öğrenciye Yardım Parası – Eğitim Yardımı Ne Kadar

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥