Anti Aliasing nedir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Anti-Aliasing Türkçede ne demek ve Anti-Aliasing nedir FPS düşürür mu işte detaylar.

Oyun oynarken birçok oyuncunun karşılaştığı durumlardan biri oyunda kırılmalar ve bozulmalar oluşmaktadır. Yüksek çözünürlüğü tercih eden kullanıcılar bu durumlarda karşılaşmamaktadır. Gelişmiş görüntüleme teknolojisinden önce sorunun çözümü için Anti Aliasing seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu Anti Aliasing seçeneği? Gelin bir bakalım.

  • Anti Aliasing seçeneği oyun oynarken uyuşmayan kenar dokuları ve kırılmaları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Genellikle grafik ayarlarında karşımıza çıkar. Monitörün desteklediği çözünürlükten daha yüksek bir çözünürlük sağlamaktadır. Kısacası DLSS’nin tam tersi olmaktadır. Anti Aliasing hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda sizler için ele aldık.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir

Anti-Aliasing Türkçede Ne Demek

Anti Aliasing son zamanlarda en çok kullanılan teknolojik kavramlardan birisi olmaktadır. Ciddi anlamda önem teşkil etmektedir. Oyunlarda ve grafik uygulamalarında köşe ve kenarlarda meydana gelen bozulmaları düzetmek için kullanılmaktadır. Son derecede yüksek bir işlem gücü yaratacağından dolayı eski ekran kartlarının zorlayabileceği düşünülmektedir. Ancak yeni nesil ekran kartları için önemlidir. Anti Aliasing Türkçede ne anlama geldiğini merak ediyorsanız sizler için derledik. Hadi gelin bir bakalım.

  • Anti Aliasing kelimesinin Türkçe anlamını kenar yumuşatma olmaktadır.

Anti-Aliasing Nedir FPS Düşürür Mu

Oyunlarda ve grafik ayarlarında karşımıza çıkan Anti Aliasing seçeneğinin FPS düşürüp düşürmediğini birçok kullanıcı merak etmektedir. FPS düşüp düşmediği oyuna bağlı olarak değişmektedir. Anti Aliasing kenarların yumuşatması için ve grafiklerin iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Anti Aliasing performansa etki ettiğinden dolayı FPS kaybı yaşanmaktadır. Anti Aliasing ekran kartına yük bindirdiği için FPS düşüş yaşanmaktadır. Oyununuzda FPS daha önemli bir yere sahipse Anti Aliasing özelliğini kapatmanız gerekir.

  • Anti Aliasing FXAA, FPS’yi daha az etkilerken MSAA FPS’yi ciddi düşürecektir.
Oyunlarda Anti Aliasing Nedir

Oyunlarda Anti Aliasing Nedir

Oyunlarda iki boyutlu ve üç boyutlu grafikler ve yüksek çözünürlükteki oyunlarda kenarlarına yumuşatma uygulayarak biraz daha gerçekçi bir görüntü sağlamaktadır. Anti Aliasing teknolojisini kullanmanız için güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız vardır. Oyun oynarken Anti Aliasing teknolojisinin farkını görmek için resmi büyütmeniz yeterlidir. Oyununuzda Anti Aliasing özelliğini açarsanız FPS otomatik olarak düşüş yaşayacaktır. Anti Aliasing özelliğini açmadan önce 100 FPS alıyorsanız Anti Aliasing özelliğini açtıktan sonra bu FPS oranında düşüş yaşanacaktır. Oyunlarda görüntülerin daha iyi olmasını istiyor ve görüntüdeki kenarların yumuşamasını istiyorsanız Anti Aliasing teknolojisini kullanabilirsiniz. 

Anti-Aliasing Filtre Nedir

Fotoğrafçıların bildiği kavramlardan birisi olan Anti Aliasing Filtrenin ne anlama geldiğini birçok kişi merak etmektedir. Fotoğraflardaki keskinliği azaltmak için Anti Aliasing Filtre kullanılmaktadır. Profesyonel fotoğraf makineleri fotoğraftaki objelerin detaylarını fotoğraflarda bazı bozukluklar oluşur. İstenmeyen bu bozulmaların oluşmaması ve görüntünün daha yumuşaması için Anti Aliasing Filtre uygulanmaktadır.    

  • Bir görüntü teknolojisi olmasının yanı sıra ekranda yapılmış bir etkiye filtreleme denmektedir. Anti Aliasing ile Anti Aliasing Filter aynı anlama gelmektedir. İkisi de görüntüdeki bozulmaları iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Bilgisayar Çalışıyor Ama Siyah Ekran

Bim Bilgisayar Işıklı Klavye, Direksiyon Seti ve Kulaklık

Airpods Bilgisayara Nasıl Bağlanır

Discord Arka Plan Değiştirme