Bakmakla yükümlü olunan kişiler ve SGK bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama işlemini sizlerle paylaşıyoruz. Bakmakla yükümlülük belgesini birlikte inceleyelim.

Mevzuatlara göre bakmakla yükümlü olunan kişiler ve şartları konusunda bilgi verici içerik hazırladık. Çekirdek ailenizde ya da geniş aile içerisinde bakmakla yükümlüğünüzün olduğu kişiler şunlardır:

  • 18 yaşından küçük olan çocuklarınız
  • 20 yaşını geçmemi lise çağında okuyan çocuklar
  • 25 yaşını geçmemiz üniversitede eğitim gören çocuklar
  • Sigorta ve bağkur gibi sosyal güvencesi olmayan eşler
  • Engelli çocuklarınız
  • Sosyal güvencesi olmayan ve hiçbir yerden maaş almayan anne ve babalar
  • Evlat edinilen çocuklar

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Sorgulama E-Devlet

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Sorgulama E-Devlet

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için e-devlet üzerinden sorgulama yapsanız da belge alamazsınız. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için yükümlülük belgesi için bulunduğunuz il ya da ilçede yer alan SGK kurumlarına başvuru yapmanız gerekmektedir.

SGK Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Sorgulama

SGK bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama işlemi için en yakın SGK kurumuna gitmeniz gerekir. İsterseniz alo 170 telefon hattı ile de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  Çalışma Hayatı İletişim Merkezi aracılığıyla bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri öğrenebilir ve ilgili kişilerin sağlık sigortanızdan faydalanması için gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Dinen Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler

Dinen Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler

Bakmakla yükümlü olunan kişiler içerisinde dinen alt ve üst soy sayılır. Yardıma muhtaçlarsa anne, baba ve onların üst soyu ile eş, çocuklar ve onların çocukları gibi alt soy sayılabilir. Dinin gereği ve fazilet açısından muhtaç durumdaki kardeşlere de yardım edilmesi çok faziletlidir.


Daha fazla ilgili içerik;


Anneme Bakmakla Yükümlü Nasıl Olunur?

Anne babaya bakmakla yükümlü olmak için anne ve babanın maddi açıdan yetersiz olması gerekir. Yani anne ya da babanın düzenli bir maaşı yoksa ve aynı zamanda bakıma muhtaçlarsa onları bakma görevi çocuklarına düşer.

SGK Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Formu

SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler formu için en yakın bölgedeki SGK kurumuna giderek bu formu alabilirsiniz. Başvuru işlemleri yaparak bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlık sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu kişilerin sizin sigortanızdan yararlanması için bakıma muhtaç olması ve sosyal güvenceleri olmaması gerekir. Sosyal güvence olan ve bakıma muhtaç olmayan anne, baba ya da çocuklar için bakım yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Kanunen Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir?

Kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler içerisinde 18 altı çocuklar, bakıma muhtaç anne ve baba, evlatlık çocuklar, 20 yaşa kadar lise eğitimi devam eden çocuklar ve 25 yaşa kadar üniversite eğitimi devam eden çocuklar ile en az %60 özrü bulunan çocuklar bu kapsamdadır.

Bakmakla Yükümlü Belgesi

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sizin sigortanızdan yararlanması için Bakmakla yükümlülük belgesi çıkarmanız gerekir. En yakın SGK kurumundan bu belgeyi temin edebilirsiniz. Sonrasında gerekli başvuru işlemlerini yaparak bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sizin sağlık sigortanızdan yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz.