Elektrik Desteği Ne Kadar – Fatura Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik desteği aylık olarak 40 TL ile 90 TL arasındadır. Yapılan yardım ihtiyaç sahibi olan ailedeki birey sayısına göre değişkenlik göstermektedir. 75 kilovat saat ile 150 kilovat saat arasında değişmektedir. Elektrik desteğinden ne kadar faydalanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız ailenizdeki birey sayısına göre verilen destek miktarını hesaplayabilirsiniz.

75 kilovatsaat elektrik yardımı yaklaşık olarak 40 TL kadardır. 100 kilovatsaat için verilen elektrik yardımı ise 55 TL civarındadır. Kilovatsaat başına gidere göre hesaplanan yardımda miktarı belirleyen ana unsur ailedeki hane sayısıdır. Elektrik desteği nereden alınır, kimlere verilir gibi merak edilen bilgileri yazımızda inceleyebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik yardımı kimlere verilir

Elektrik yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilen ailelere yapılıyor. Elektrik yardımından faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Yardım almak için hanedeki kişi başı aylık gelir asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır.

Elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru yapabileceği başka bir kanal da bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Başvurunuzun durumunu başvuru yaptığınız kanal üzerinden takip edebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Her Ay Mı Yapılacak?

Evet. Elektrik desteği yardımı her ay yapılıyor. Yardımın ne kadar süre ile yapılacağına ilişkin kesin bir bilgi de bulunmuyor. Yardımın bir süre daha devam etmesi beklentiler arasında. Elektrik yardımı almaya hak kazanan ailelerin alacakları yardım tutarı ailedeki kişi sayısına göre belirlenecek. Hanedeki birey sayısına göre yatırılan aylık elektrik yardımı tutarı;

  • 1-2 kişilik bir aile için aylık elektrik desteği 75 kilovatsaat
  • 3 kişilik bir aile için aylık elektrik desteği 100 kilovatsaat
  • 4 kişilik bir aile için aylık elektrik desteği 125 kilovatsaat
  • 5 kişilik ve daha fazla birey sayısında olan bir aile için aylık elektrik desteği 150 kilovatsaat.

4 Kişilik Aile Elektrik Yardımı

4 kişilik aile elektrik yardımı

4 kişilik aile elektrik yardımı aylık toplam 125 kilovatsaat olarak biliniyor. 4 kişilik bir ailenin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildikten sonra elektrik yardımı almaya hak kazanması ile birlikte elektrik faturası ne kadar gelirse gelsin en fazla 125 kilovatsaat yardım alması mümkündür.

4 kişilik bir ailenin elektrik yardımı alırken aylık elektrik giderinin 125 kilovatsaatten düşük olması halinde de yatırılan elektrik yardımında bir değişiklik meydana gelmez. Yatırılan elektrik yardımının tutarı ailedeki birey sayısına göre belirleniyor.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik desteği yardımı ailelere doğrudan PTT üzerinden yapılıyor. İhtiyaç sahibi olan ailelere elektrik desteği veriliyor. Elektrik desteğinden faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapmak gerekiyor.

Elektrik desteği almaya hak kazandıysanız ancak ne kadar yardım alabileceğinizi bilmiyorsanız ilk yardımı PTT üzerinden T.C. kimlik numaranız ile talep edebilirsiniz. Düzenli olarak PTT’ye yardımlar yatırıldığından geriye dönük 3 aylık yatırılmış olan yardımı da alabilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Elektrik desteği yardımı devam ediyor ne demek

Elektrik desteği yardımı devam ediyor demek, aylık olarak verilen yardımlardan faydalanmaya devam edebilirsiniz demektir.

Halihazırda elektrik desteği yardımı alıyorsanız başvuru ekranında da bu ibareyi görmeniz mümkündür. Elektrik desteği yardımı devam ediyor ibaresini görmeniz halinde PTT şubelerinden adınıza yatırılmış herhangi bir yardım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Elektrik desteği kişi başına ne kadar?

Elektrik desteği kişi başına hesaplandığında 2 kişilik bir aile için aylık 75 kilowatsaat, 3 kişilik ailelere aylık 100 kilowatsaat, 4 kişilik ailelere ise aylık 125 kilowatsaat olarak verilmektedir. 5 kişi ve daha fazla birey sayısından oluşan ihtiyaç sahibi hanelere yapılan elektrik desteği yardımı ise 150 kilowatsaattir.

Elektrik yardımı kaç ay birikir?

Elektrik yardımı birikmez. Elektrik yardımını PTT şubelerinden almak için geleceğe dönük 3 ayınız bulunuyor. Daha açık bir ifade ile elektrik yardımı parasını PTT’den 3 ay içinde çekmelisiniz. 3 aydan daha fazla biriken elektrik yardımı geri iade edilir.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Ziraat Bankası Devlet Destekli Borç KAPATMA Kredisi

1000 TL Yardım Alanlar Tekrar Alacak Mı?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥