Elektrik Yardımı İle Fatura Ödeme Nasıl Yapılır – E-Devlet Üzerinden

Elektrik yardımı ile fatura ödeme e-devlet üzerinden kolayca yapılabilen bir işlemdir. Elektrik yardımı uygulamaya yeni koyulan bir yardım türüdür. Hanedeki kişi sayısına göre verilen elektrik yardımı nakit olarak verilmiyor. İşte faturada destek olarak verilecek elektrik kilovat miktarları;

 • 1-2 kişilik aileler için elektrik tüketim desteği miktarı; 75 kw
 • 3 kişilik aileler için elektrik tüketim desteği miktarı; 100 kw
 • 4 kişilik aileler için elektrik tüketim desteği miktarı; 125 kw
 • 5 ve daha fazla kişilik aileler için elektrik tüketim desteği miktarı; 150 kw olarak belirlendi.

Elektrik yardımı alma hakkı bulunan vatandaşların yardımdan faydalanmaları için e-devlet üzerinden fatura ödemeleri yapmaları gerekiyor. Elektrik Yardımı alma hakkı bulunan vatandaşlar yardımı faturadan düşülerek alabilir. Fatura öderken faturada yazandan daha düşük bir ödeme ile yardımdan faydalandırılıyor.

Elektrik yardımı ile fatura ödemenin detayları, kimlerin yardımdan faydalanabildiği ve elektrik yardımı ile fatura ödeme adımları yazımızda.

Elektrik Yardımı Ne Kadar

Elektrik yardımı ne kadar

Elektrik yardımı iki kişilik aileler için 108 TL, 3 kişilik aileler için 144 TL, 4 kişilik aileler için 180 TL ve 5 ve daha fazla kişilik aileler için 216 TL olarak verilmektedir. Elektrik yardımından faydalanmak için ise faturaları zamanında ödeme şartı bulunuyor.

Elektrik yardımından fatura dönemi 3 ay geciken faturalar için faydalanılması da mümkün değil. Bu nedenle elektrik yardımından faydalanmak için fatura dönemlerine dikkat ederek e-devlet üzerinden fatura ödemelerini yapmak gerekmektedir.

Kimler Elektrik Yardımı İle Fatura Ödeyebilir?

Elektrik yardımı ile fatura ödemek için elektrik yardımından faydalanan grupta olmak gerekiyor. Peki kimler elektrik yardımından faydalanabilir? 12 aylık süre verilen aile destek paketinden yararlananlar, engelli ve yaşlı aylığı alanlar, evde bakım yardımından faydalanan elektrik yardımı alabilir.

Elektrik yardımı nakit olarak verilmiyor. Elektrik yardımından faydalanabilen kesim için e-devlet üzerinden PTT ile elektrik ödemesi yapılması şart. Elektrik yardımı ile yapılan ödemelerde ödemelerin bir kısmı devlet tarafından karşılanırken bir kısmı da vatandaş tarafından karşılanmaktadır.

E-devlet Elektrik Yardımı İle Fatura Ödeme Adım Adım

E-devlet elektrik yardımı i̇le fatura ödeme adım adım

E-devlet üzerinden elektrik yardımı alma hakkı kazanan vatandaşlar yardım tutarını faturadan düşürebilmektedir. Yardım nakit olarak verilmediğinden elektrik yardımından faydalanmak için faturanızı zamanında ödemeniz gerekiyor.

Elektrik faturasını öderken e-devlet kanalını kullanmalı ve aşağıda yer alan adımları takip etmelisiniz. Yardım tutarı ödeme aşamasında düşmektedir. Elektrik yardımı alıyorsanız adımları takip ederek elektrik faturanızı yardım tutarını düşmüş bir şekilde ödeyebilirsiniz.

 • E-devlet mobil uygulama ya da online sayfa açılmalıdır.
 • Elektrik aboneliği bulunan kişi kendi adına e-devlet hesabını açmalıdır.
 • Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne elektrik yardımı ile fatura ödeme yazılmalıdır.
 • Sonuçlar arasında elektrik yardımı ile fatura ödeme seçeneğine tıklanarak açılmalıdır.
 • Açılan sayfada elektrik yardımı ile fatura ödeme ekranı bulunacaktır. Bu ekranda yardım alma hakkınız varsa bir tablo karşınıza çıkacaktır. Tabloyu sağa kaydırdığınızda ödeme yap butonu karşınıza çıkacaktır. Tıklayın.
 • Ödeme yap butonuna bastıktan sonra banka ve IBAN bilgilerinizi paylaşarak faturanızı ödeme işlemini tamamlayın.
 • Fatura ödemesinde hanedeki kişi sayısına göre belirli kilovat karşılığı kadar TL miktarı düşülerek fatura tutarı hesabınızdan alınacaktır.
 • İşlem tamamlanmış olacaktır.

Elektrik yardımı nakit olarak alınır mı?

Hayır. Elektrik yardımı nakit olarak alınamaz. Elektrik yardımı faturaya mahsup olarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Elektrik desteği yardımı faturası nasıl ödenir?

Elektrik desteği yardımı fatura e-devlet üzerinden elektrik yardımı ile fatura ödeme seçeneği kullanılarak ödenmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Ödemeniz Hazırdır – Fatura Yardımı Nakit Alınır mı?

Elektrik Desteği Ne Kadar – Fatura Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır – PTT Yardım Yapıyor

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr