Gaziantep Belediyesi Yardım Başvurusu | e-devlet

Sosyal yardımlar ihtiyacı olan vatandaşlara devlet kurumları eliyle yapılmaya devam edilmektedir. Bu kurumlardan biri de yerel yönetimler olarak belediyelerce yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle yaptıkları yardımlar ile ön plana çıkan yerel yönetimlerden Gaziantep Belediyesi Yardım Başvurusu bu bölgede ikamet eden vatandaşların sıklıkla yaptıkları taleplerden olmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kendi mevzuatları çerçevesinde yaptığı sosyal yardımları çeşitli kuruluşların desteği ile genişleterek yürütmektedir. Özellikle yardıma muhtaç olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamada sosyal yardımlar listede ilk sırada yer alır. İhtiyaca göre gıda yardımı gibi birçok kalemde yardımlar yapan Belediye yerel olarak sosyal yardımların adresi olmaktadır.

Gaziantep belediyesi yardım başvurusu | e-devlet
Gaziantep büyükşehir belediyesi yardım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım

Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan vatandaşlar ile muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımlarda yerel yönetim olarak Belediye önemli olmaktadır. Sürekli artan yardım tutarları ile yardım yapılan aile sayısının arttığı Gaziantep’te özellikle Belediye Başkanı Fatma Şahin yardımları aranılan hususlardan biri olmaktadır. Belediye bünyesinde kurulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Dairesi vasıtasıyla verilmektedir. Belediye başvuru halinde gıda ve nakdi yardımların yanında ev eşyası, giyim, kırtasiye ve özelikle ilaç yardımları gibi bir dizi hususlarda vatandaşlara yardım açısından hızlı ve çözüm odaklı olarak görev yapmaktadır. Belediye bünyesinde yapılan başlıca yardımlar şunlardır.

 • Nakdi Yardım
 • Gıda Yardımı
 • Süt Yardımı
 • Öğrenci Bursları
 • Yardım Kolileri
 • Ramazan Kolisi Yardımları

Olarak sıralanmaktadır. Bunlar içerisinde talep edilen Gaziantep Süt Yardımı Başvurusu artan fiyatlar ile en çok yapılanlar arasında bulunmaktadır.

Gaziantep belediyesi yardım başvurusu | e-devlet
Gaziantep süt yardımı başvurusu

Gaziantep Süt Yardımı Başvurusu

Artan fiyatlar ile alım gücü düşen vatandaşlar Gaziantep Süt Yardımı Başvurusu yapmaktadır. Belediye tarafından yapılan çalışmalarda “Anneye Süt Bebeğe Can” kapmayası başlatan Büyükşehir Belediyesi halen süt yardımlarına devam etmektedir. Özellikle çocukların gelişiminde kilit rol oynayan süt ile çocukların daha sağlıklı büyümelerini hedefleyen belediye Gaziantep sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarına süt yardımı yapmaktadır. Süt yardımı alınmasında;

 • Hamileler
 • 6 Yaşından küçük çocuğu olan aileler

Süt yardımı almaktadır. Gaziantep süt yardımı 45 günde 1 kere 12 litre olarak yapılmaktadır. Bu aşamada süt yardımına başvuru için;

 • ALO 153 Gaziantep Mavi Masa
 • 850 207 27 27 ve
 • (342) 153 00 00 hatlarını aramaları yeterli olmaktadır.
Gaziantep belediyesi yardım başvurusu | e-devlet
Sanko gıda yardımı başvurusu gaziantep

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Gaziantep

Gaziantep sınırları içerisinde ikamet eden yardıma muhtaç vatandaşlara yardım elini uzatan Sani Konukoğlu Vakfı kuruluşu olan 1989 yılından bu yana yardımlarına devam etmektedir. SANKO nakdi yardımlar kadar gıda yardımları yapan bir kuruluştur. Vakfın amaçları arasında eğitim gören öğrencilere eğitim öğretim hayatı boyunca verilen destekler de bulunmaktadır. Özellikle eğitim öğretim yılı başlarında verilen maddi desteklerin yanı sıra Ramazan aylarında yaptıkları nakdi yardımlar ve gıda kolileri ile kendisini duyuran SANKO konukoğlu ailesinin çabaları ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Sani Konukoğlu’nun kurmuş olduğu SANKO Vakfının Başkanlığını oğlu Adil Sani Konukoğlu yürütmektedir. Yaptığı yardımlar neticesinde Eğitim ve sağlık alanı ile 1997 yılında Yılın Vakfı seçilen vakfın ayrıca hastanesi bulunmaktadır.

Gaziantep belediyesi yardım başvurusu | e-devlet
Gaziantep büyükşehir belediyesi öğrenci yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı

Büyükşehir Belediyesi olarak geniş bir coğrafyaya sahip Gaziantep nüfus sayısı ile büyük bir şehirdir. Böylelikle öğrenci sayısı da önemli oranda yüksektir. Özellikle yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının eğitim öğretim boyunca ihtiyacı olan maddi desteği sağlayan belediye bu aşamada binlerce kişinin umudu olmuştur. Aylık düzenli yardımların yanı sıra bir defaya mahsus olarak verilen yardımlardan bahsetmek mümkündür. Özellikle eğitim öğretim yılı başında yeni alınması gereken kırtasiye ve giyimler ile ihtiyaç duyanlara öğrenci yardımı yapılmaktadır. Öyle ki yıl boyu ihtiyaçların karşılanmasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öğrenci yardımı başvuru yapabileceğiniz alternatif yerlerden olmaktadır.

Gaziantep Büyüşehir Belediyesi 1500 TL Yardım Başvurusu

Vatandaşların ihtiyacına göre şekillenen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardımlarında nakdi yardım tutarları farklı olmaktadır. Bu aşamada en çok talep edilen 1500 TL yardım başvurusu olmaktadır. Yardımın yapılmasında hedef Gaziantepli esnaflar olmaktadır. Özellikle pandemi sürecinde yaşanılan kapanmalar neticesinde ekonomik açısından sıkıntılı dönem geçiren esnafa Gaziantep Belediyesi 1500 TL olarak yardımlar gerçekleştirdi. Zaman içerisinde yine esnafın ihtiyacını karşılama yoluna giden belediye ihtiyaç duyulması halinde esnaflara yine yardımlar yapmaktadır.

Gaziantep belediyesi yardım başvurusu | e-devlet
Fatma şahin yardım başvurusu

Fatma Şahin Yardım Başvurusu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı olması nedeniyle son yıllarda bölgede yardımların adı Fatma Şahin Yardım Başvurusu olmuştur. Vatandaşa kolaylık olması sebebiyle yardıma başvurularda telefon öncelik kazanmıştır. Nitekim akıllık uygulamalar ile whatshapp hattı üzerinden Gaziantep yardım başvurusu yapılabilmektedir. Yardım başvuruları kısaca;

 • E-devletten
 • Büyükşehir Belediyesi Binasından
 • Telefonla
 • Whatshapp hattı üzerinden yapılabilmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Fatma Şahin yardımları 3294 sayılı yasa çerçeveside yapılmaktadır. Bu anlamda yardımın alınmasında;

 • İhtiyaç sahibi olunması
 • Engelli olunması
 • Eşini kaybeden kadınlar
 • Anne ve babasını kaybeden çocuklar

Kilit rol oynamaktadır. Bununla birlikte Belediye Meclisince alınan kararlar gereği esnaf ve diğer kişilere gerekli yardımlar Gaziantep Belediyesince yapılabilmektedir.

1000 TL Öğrenci Yardım Parası – E-Devlet Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Borç Kapatma Kredisi – Her Vatandaşa

Yeni Ev Alanlara Devlet Desteği

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr