Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz tüketim desteği yardım başvuru vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Doğalgaz tüketim desteği ne kadar, kimler yararlanabilir ve daha birçok merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz. 

Ekonomik açıdan sıkıntı çeken ailelere sosyal yardımlar düzenlenir. Öğrenciye 1000 TL yardım, kırtasiye yardımı, çocuğu okuyan ailelere yardım gibi eğitim alanında yardımlar yapılır. E-devletten 500 TL yardım, Gelir Yuvan gibi nakdi yardımlarda yapılır. Bir de kömür yardımı, elektrik yardımı ve doğalgaz yardımı dar gelirli aileler için sağlanan destekler arasındadır.  

Her yıl dar gelirli ailelere doğalgaz ve elektrik tüketim desteği verilmektedir. 2022 yılında doğalgaz tüketim desteği hakkında bazı yeni bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada doğalgaz yardımına zam yapıldığı dile getirilmiştir. Doğalgaz tüketim desteği 900 TL ile 2.500 TL arasında olacaktır. Peki yardım başvurusu nasıl yapılır? 

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz tüketim desteğinden yararlanmak istiyorsanız e-devlet sistemini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formuna Sosyal Dayanışma Vakıflarına, Belediyelere, Kaymakamlıklara bizzat giderek de ulaşabilirsiniz. Ancak saniyeler içerisinde başvuru formunu doldurmak ve destek den yararlanmak istiyorsanız alttaki adımları takip ediniz. 

  • E-devlet sistemine girerek kendi hesabınıza girmeniz gerekir. 
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazarak karşınıza gelen ilk seçeneğe tıklayınız.  
Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu  
  • Ardından ekranın sağ kısmında bulunan Yeni Başvuru + kısmına tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz.  
Doğalgaz Desteği Kimlere Verilecek? 

Doğalgaz Desteği Kimlere Verilecek?

Başvuru şartları ve başvuruların nereden yapılacağına dair tüm detaylar Derya Yanık tarafından cevaplanmıştır. Başvurularını gerçekleştirecek olan kişiler önemli bazı şartları sağlaması gerekir. Genel olarak başvuru yapacak olan kişi dar gelire sahip olmalıdır. Doğalgaz desteğinin diğer şartları ise şu şekilde; 

  • Türk vatandaşı olmalı, 
  • Sayaçların ön ödemeli ya da faturalı olması, 
  • İkamet edilen bölgede doğalgazın bulunması, 
  • Doğalgaz faturasının mesken grubuna bağlı olması, 

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma tarafından incelendikten sonra hak sahibi olurlar. Sosyal yardım başvuruları yardım türüne bağlı değişiklik gösterdiği için sonuçlarının açıklanma süreleri de değişir.  

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Başlıyor? 

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Başlıyor?

Devlet tarafından ekonomik anlamada hayatını geçindiremeyen ailelere birçok farklı kategoride yardım düzenler. Kış aylarında doğalgaz faturasını ödemekte zorluk çeken ailelere doğalgaz tüketim desteği verilecektir. Şubat ayından beri ihtiyaç sahibi aileler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti üzerinden bu yardıma başvurularını gerçekleştirdi. Ev sahibi olan ya da kiracı olan herkes bu yardıma başvuruda bulunabilir.  

Doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yardım süresi devam etmektedir. Yardım başvurusu kabul edilen kişiler faturalarını ve kimliklerini yanlarına alarak PTT şubelerine giderek yardımlarını alabilirler. Eğer ön ödemeli bir sayaca sahipseniz kartınıza doğalgaz yardımınız aktarılacaktır.   

Doğalgaz Yardım Ödemesi Ne Kadar2022 

Doğalgaz Yardım Ödemesi Ne Kadar? 2022

Doğalgaz tüketimine kış gelmeden zam yapıldı. Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte asgari düzeyde geçinmeye çalışan aileler endişelenmeye başladılar. Devlet tarafından alt gelir düzeye sahip aileler için doğalgaz tüketim desteği sağlanacaktır. Bu yardıma da faturalara geldiği gibi 2022 yılında zam gelmiştir. Doğalgaz tüketim desteği 2022 yılında 900 TL ile 2.500 TL arasında belirlenmiş olup hane başına bu yardım yapılacaktır.   

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Gelirim Evden Başvuru 2022

Ankara Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Comments are closed.