Şartlı Yardım Nedir?

Devlet tarafından sağlanan yardımlardan biri olan şartlı yardım nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Şartlı eğitim ve sağlık yardımları hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan tüm soruları içeriğimizde kolayca bulabilirsiniz.  

Devlet tarafından dar gelirli aileler için birçok kategoride yardım düzenlenir. Diğer aile yardımı, şartlı yardımlar, gıda yardımları gibi birçok kategoride yardım bulunur. Yardım kategorisinde yer alan Şartlı yardım sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. Birtakım şartların yerine getirilmesi halinde ailelere düzenli nakdi yardım yapılır. Şartlı eğitim, doğum, gebelik ve şartlı sağlık olmak üzere iki yardım kategorisi bulunmaktadır. Devlet tarafından dar gelire sahip ailelere ayrıca kira yardımı da verilmektedir.  

Şartlı-Eğitim Yardımı Lise Nedir

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelerin çocuklarına şartlı eğitim yardımı düzenlenmektedir. Eğitim gören öğrencilere aynı zamanda kırtasiye yardımı da yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı lise kapsamında ekonomik güçlük yaşayan aileleri çocuklarına verilmektedir.  

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan, muhtaç olan ve MH tarafından onay verilmiş olan ailelere bu yardım düzenlenmektedir. Lise eğitimini bitirene kadar çocuğun velisine bu nakdi yardım yapılmaktadır. 2022 yılında düzenlenen şartlı eğitim yardımında verilecek olan nakdi yardım miktarı şu şekildedir; 

  • İlköğretim Okuyan Kız Çocukları; 50 TL 
  • İlköğretim Okuyan Erkek Çocukları; 45 TL 
  • Ortaöğretim Okuyan Kız Çocukları; 75 TL 
  • Ortaöğretim Okuyan Erkek Çocukları; 55 TL aylık olarak yardımdan yararlanırlar.  
Şartlı-eğitim yardımı lise nedir 

Şartlı-Eğitim Yardımı Başvurusu

Şartlı eğitim yardımına başvurmanız için bazı şartları sağlamanız gerekir. Bu şartları sağlıyorsanız başvuru gerçekleştirebilir ve bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımında gereken şartlar şu şekildedir; 

  • Sosyal güvencenizin olmaması, 
  • Öğrencinin örgün öğretim alması, 
  • 4 günden fazla devamsızlığının olmaması, 
  • İhtiyaç sahibi olunması halinde bu yardımdan yararlanabilirsiniz.  

Bu şartlar sağlanıyorsa ikamet ettiğiniz Kaymakamlığa bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek bizzat başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir. Başka bir belge istenmemekte birlikte kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı başvurusu internet üzerinden gerçekleştirilmez. 

Şartlı-Sağlık Yardımı Parası Nereden Alınır

Yardım başvurularının arasında yerini alan bir diğer kategori ise şartlı sağlık yardımıdır. Şartlı sağlık yardımında sağlık hizmetlerinden yararlanmayan ve muhtaç olan hanelere yapılmaktadır. Çocuklara, gebe olan kadınlara bu yardım düzenlenerek temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır.  

Devlet tarafından sağlanan yardımların birçoğu PTT üzerinden hak sahiplerine ulaştırılmaktadır. Şartlı sağlık yardımından yararlanan kişiler ayın belirli zamanlarında ödemelerini alırlar. Ödemeleri gerçekleşen aileler PTT hesaplarından ödemelerini kolayca alabilirler. 

Şartlı-sağlık yardımı parası nereden alınır 

Şartlı-Sağlık Yardımı Parası Sorgulama

Devlet tarafından sağlanan şartlı sağlık yardımından yararlanan aileler internet üzerinden yardımlarını sorgulayabilirler. E-devle sistemini kullanarak kolayca yardım sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  

  • İlk olarak linkine tıklayarak e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir.  
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sosyal yardım bilgilerinizi ekran üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz. 

Ayrıca yardım parasını sorgulamak için PTT şubelerine gidebilir ya da ALO 144 hattını kullanabilirsiniz. 

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatacak

Sosyal yardım kategorilerine göre paraların yatacağı tarihler değişiklik göstermektedir. Genel olarak yardım paraların kimlik numaranızın son rakamına göre belirlenmektedir. Örnek olarak kimlik numarası 2 ile biten kişiler pazartesi ödemelerini alabilirler gibi bir ifade kullanılmaktadır. Her ayın sonlarına doğru sosyal yardım paraları hesaba yatırılmaktadır. Ancak aldığınız yardıma göre bu durum değişiklik gösterir. Sürekli yardımlarda farklı tarihler kullanılırken tek seferlik yardımlarda farklı tarihlerde hesabınıza para yatırılmaktadır. Konu hakkında merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorum seçeneğine yazarak bizlere iletebilirsiniz. 

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu 2022

Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu Nedir, Nereden Yapılır?

Kömür Yardımı Alanlara Müjde! Kömür Yardımı Çıktığını Nasıl Anlarım?

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥