Hangi Banka Hesabına Bloke Konulamaz

Hangi banka hesabına bloke konulamaz hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Banka bloke süresi ve icra dairesi banka hesabına bloke kaldırma işte detaylar.

Ülkemizde yaşanan enflasyondan dolayı her şeye zam gelmiştir. İhtiyaçlarını almakta zorluk çeken birçok kişi bulunmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak için bankaya giderek kredi başvurusunda bulunan binlerce kişi kredi kartı kullanmaktadır. Kredi başvurusunda bulunduktan sonra size verilen krediyi ödemeniz gerekmektedir. Kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman bloke koyma işlemi gerçekleşmektedir.

Sadece bankaya olan borcunuz değil başka bir kuruma borcunuz varsa yasal olarak hesaplarınız bloke olur. Banka hesaplarınıza bloke koyarak banka hesabınıza yatan parayı çeker ve borcunuzu kapatmaya çalışır. Vatandaşların bankaya ya da kuruma olan borçlarını ödememesi halinde yasal olarak her banka hesaba bloke koyma hakkına sahiptir. Banka hesaplarına konulan bloke hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

Borçtan Dolayı Banka Hesaba Bloke

Banka Bloke Süresi

Bankalar tarafından konulan bloke sebepleri merak edilmektedir. Banka tedbir amacıyla aldığı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Şüpheli işlemler, vergi borcu, ödenmeyen borçlar gibi birçok sebepten dolayı banka hesabınıza bloke konmaktadır. Banka tarafından konulan bu blokenin ne kadar sürdüğünü birçok kişi merak etmektedir.

  • Banka hesabınıza konulan bloke süresi borcunuz bitene kadar devam etmektedir. Borcunuz bittiği zaman banka bloke işlemini hemen kaldırmaktadır. Banka bloke kaldırmak için bazen de dilekçe vermeniz gerekir. Borcunuzu ödediğiniz takdirde bankaya dilekçe yazarak blokenizi kaldırabilirsiniz.

İcra Dairesinin Banka Hesaplarına Bloke Koyması

Belirli bir ödemeye ya da işlenmeye karşı tutularak kullanılması ve harcanması yasaklanmış banka hesaplarına getirilen yasaklar banka blokesi olarak adlandırılmaktadır. Yasal takibe düşmek, vergi borçlarınız gibi sebeplerden dolayı bankalar hesaplarınıza bloke koymaktadır. Borçlandığınız zaman belirli bir süre ödemeniz için zaman tanınmaktadır. Hala borç ödenmiyorsa artık hesaba bloke konur.

Banka hesabına bloke konması genellikle maaşın yattığı hesaba konur. Hatta bu tarz bloke işlemlerine maaş haczi de denmektedir. Yasal olarak maaşın 4’te 1’ine bloke koyma hakkı vardır. Maaşınızın tamamına bloke koyamaz. Örnek olarak 4250 TL maaş aldığınızı düşünürsek banka 1.062 TL’sine bloke koymaktadır.

İcra Dairesi Banka Hesabına Bloke Kaldırma

İcra Dairesi Banka Hesabına Bloke Kaldırma

İcra işlemlerinin başlamasına rağmen kişi borçlarını ödeyememişse banka hesabına bloke koyarak borcunu tamamlayama çalışmaktadır. İcra dairesi tarafından hesabına bloke konulmuş bir kişi blokesini nasıl kaldıracağını merak etmektedir. Borçlu kişinin kendisinde olan taşınır malların veya taşınmaz malların hepsi haciz olur. Ödenmeyen borçlar için banka hesaplarına da bloke konmaktadır.

  • Borçlarınızı ödedikten sonra ödendiğini kanıtlayan bir belge ile bankaya giderek bloke kaldırma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Borcunu ödeyen kişiler bankalardaki hesaplarından blokesini kaldırarak bankadaki avantajlardan faydalanabilirler.

Banka Hesabına Kimler Bloke Koyabilir

İcra işlemlerinin başlamasına rağmen borçlarını ödemeyen kişiler için banka hesabına bloke koymaktadır. Bloke konulan hesapla ilgili hiçbir işlem gerçekleşmez. Müşterilerin faydalanması sağlanmaz. Banka hesabına bloke konulması için şu nedenlerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

  • Yasadışı bahis ve kumar oyunlarının oynanması, banka hesabına konulan e-haciz, kredi kartının borcunun ödenmemesi, vergi borcunun ödenmemesinden kaynaklı hesabınız bloke olur.
  • Genel olarak İcra Dairesi, Vergi Dairesi ve MASAK tarafından banka hesaplarınıza el konulabilmektedir.  MASAK araştırma ve inceleme gerçekleştirerek suç unsurunun tespit edilmesi durumunda başsavcılığa bildirmektedir.

Kendi Hesabıma Bloke Koyabilir Miyim

Ülkemizde binlerce kişi borçlanmaktadır. Özellikle bankalara borçlanan kişiler oldukça fazladır. Borcunuzun ödenmemesi veya suç içeren şüpheli işlemler gerçekleştiriliyorsa banka bu hesaplara bloke koymaktadır. Kendi banka hesabınıza bloke koyamazsınız. Hesabınız için bazı işlemleri kısıtlayabilirsiniz. Kredi kartı limitini indirebilir ya da kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Sanal kartınız varsa limitinizi en alta çekebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi kendi hesabınıza bloke değil belirli bir sınır getirebilirsiniz.

Hesaba Haciz Geldiğinde Ne Yapılmalı

Maaş Hesabına Bloke Konulamaz Yargıtay Kararı

Noter Onaylı Senetle Kredi Veren Şirketler

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu