Kredi Kartı borcunu ödemezsem ne olur ve kredi kartı borcu 1 gün gecikirse ne olur, bilgilendiriyoruz. Kredi kartı borcu kaç ay ödenmezse icra gelir, birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı borcunu ödemezsem ne olur, kredi kartı günlük yaşantımızın çok önemli bir parçası haline geldi. Online alışverişlerde ve günlük alışverişlerde kullandığımız kredi kartlarımız bazen bizlere sıkıntı çıkartabiliyor. Kredi kartını kullanırken sanki para harcamıyor hissi yarattığı için çoğu insan kredi kartı borçlarıyla bu yüzden baş edemiyor. Bilinçsiz bir şekilde kredi kartını kullanmanın sonu pek iyi bitmiyor maalesef.

Kredi kartınızın borcunu ödemezseniz bankalar tarafından yaptırımlarla baş başa kalabilirsiniz.  Ekonomik olarak sıkıntı yaşıyorsanız ve borçlarınızı ödeyemiyorsanız borçların ertelenmesi için bankaların yaptığı kampanyaları takip edin. Böylece bazı yaptırımlarla baş başa kalmazsınız. Ya da bankanızı arayarak borç erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Gecikirse Ne Olur

Kredi kartı borcu 1 gün gecikirse ne olur, kredi kartınızın borcunu ödemediğiniz takdirde başınıza gelebilecekler şu şekildedir.

  • İlk olarak kredi kartınızın asgari ödemesini bile gerçekleştirmediğiniz de kartınız kullanıma kapanır. Kapanan kartın asgari ödemesini gerçekleştirerek kullanıma açabilirsiniz. İlk ay ödeme yapmadınız diğer aylarda ödeme yapmadığınız zaman kredi kartınız tamamen kapatılır, ödeme yapılana kadar açılmaz.
  • 3 ay boyunca kredi kartınızın borcunu ödemediğiniz takdir de banka tarafından davalık olabilirsiniz. 3 ay boyunca ödeme olmadığı sürece banka size ek olarak 7 gün süre verir hala borcunuzu ödemediğiniz takdir de yasal işlem başlatılır.
  • Kredi kartında kredi notu bulunur. Ödeme zamanında yapılırsa kredi notu yükselir fakat gecikme olduğu sürece kredi notu düşmektedir. Başka bir bankadan kredi çekmek istediğiniz de sizin kredi notunuza bakar ve kredi notu düşük olan kişiler bu durumdan olumsuz etkilenir. Sizler ödeme yapmadığınız takdir de kredi notunuz düşmektedir.
  • İcra başlatılır. 3 ay boyunca üst üste borcunuzu ödemediğiniz takdir de banka size icra başlatma hakkına sahiptir.
  • Siciliniz bozulmaya başlar. Özellikle avukatlık olduysanız borç yapılandırma gibi bir durumdan bile faydalanamazsınız.

Kredi kartınızı ekonomik bir sıkıntıdan dolayı ödeyemiyorsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Borcunuzun ertelenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Bu durumları geç olmadan yapmak sizin avantajınıza olacaktır. Avukatlık olduğunuz takdir de hiçbir bankadan yardım alamazsınız.

Kredi Kartı Borcu Haciz Kalktı

Kredi kartı borcu haciz kalktı, kredi kartınızı 3 ay boyunca ödemediğiniz takdir de banka size 7 gün ek süre verir. Bu süre zarfında hala bir ödeme yoksa banka yasal süreç başlatır. Bu süreç sonunda haciz gelebilir. Haciz dediğimiz kavram herhangi bir kuruma veya kişiye borçlanması ve borcun ödenmediği için yasal bir işlemin başlatılmasıdır.

  • Bu yüzden kredi kartının asgari ödemesini bile gerçekleştirmeden 3 ay boyunca ödeme yapmazsanız evinize haciz gelebilir.

Daha fazla ilgili içerik;


5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum

5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, 5 yıl boyunca kredi kartınızı ödemediğiniz takdir de borcunuz silinmez. Bankalarda bulunan borçlar silinmez sadece belli süreden sonra 2 veya 3 yıl süre sonunda banka borcunu alamadığı takdir de borcu varlık şirketine devreder.  Artık varlık şirketine borcunuz olur. Eğer hala borcunuzu ödemediğiniz takdir de faiz uygulanarak yasal süreç başlatılır.

  • Kredi kartı borcunuz 10 yıl süre zarfında herhangi bir işlem yapılmazsa borcunuz zaman aşımına uğrayarak sıfırlanır. Ama belli süre sonra bankanın veya varlık şirketinin avukatı tarafından yasal işlem başlayacağı için bu durum oldukça zordur ve sıfırlanma durumu neredeyse imkansızdır.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur, kedi kartınızı 1 ay ödemediğiniz takdir de bankanızın yapacağı tek işlem kredi kartınızı kullanıma kapatmak olur. Asgari ödemesini gerçekleştirdiğiniz takdir de ise kartınız kullanıma açılacaktır. Yasal işlemin başlama süresi 3 ay boyunca borcunuzu ödemezseniz başlatılır.