İçeriğin devamı aşağıda ▼

Eğitim

Okula Hazırlıksız Gitmek Ders Başarımızı Nasıl Etkiler

Eğitim ve öğretim hayatının başlamasıyla birlikte birçok öğrencinin aklında bazı sorular yer edinmeye başladı. Okula hazırlıksız gitmek ders başarımızı nasıl etkiler sorusunun yanıtını merak ediyorsanız sizler için ele aldık.  

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Eğitim hayatında derslere önceden hazırlanmak oldukça önemlidir. Hazırlık süreci olmadan herhangi bir derse başlamak sizleri hataya sürükleyecektir. Aslında hazırlık süreci kendinizi daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Bu durumda derslerinizdeki başarıyı etkiler. Başarı düzeyinizi üstte tutmak ve başarılı bir eğitim süreci yaşamak istiyorsanız okula hazırlıklı gitmeniz gerekir. Sınava 1 gün kala asla çalışma sergilemeyin. Peki okula hazırlanmadan giden bir öğrenciyi neler bekler? 

Ders Performansı Düşer

Ders performansı düşer 

Okula belirli bir hazırlık yapmadan gittiğiniz zaman kendinizi okula hazır hissetmezsiniz. Okula hazır hissetmeyen bir kişi de ders performansını düşürmeye başlar. Okuldan kopmaya başlarsanız ve sene sonunda elinizde başarınız kalmaz. Eğitim hayatında verilen ödevleri yapma, etkinlikler ve sunumlara özen göstermek oldukça önemlidir. Her işlenecek konuyu bir önceki günden takip etmek ve işlenen konuyu tekrar etmek sizi başarıya götürür. Matematik sınavından 100 almak ve diğer derslerde başarı elde etmek için hazırlık yapmanız gerekir.

Hazırlık Süreci Olmazsa Başarı Olmaz

Hazırlık süreci olmazsa başarı olmaz

Eğitim hayatınıza başlamadan önce kendinizi okula hazırlamanız gerekir. İlk baştan kendini okula hazırlamayan kişi senenin diğer zamanlarında kendini hazır hissetmez. Bu pazartesi derslere yoğunluk vereceğim cümlesi sizlere tanıdık gelecektir. Bu cümle her defasında söylenir ancak eyleme dökülmez. Eylemi gerçekleştirmek için ilk başta kendiniz hazır olun. Kendiniz hazırlandıktan sonra gerisi kolay olacaktır.  

Geç Kaldım Diye Pes Etme

Geç kaldım diye pes etme 

Birçok öğrencinin yaptığı hatalardan biri çalışmaya geç kaldığını ve konuların yetiştiremeyeceğini düşünmesidir. Asla böyle düşünme. Her ne kadar konular yoğunlaşsa da kendin inanıyorsan başarı her zaman yakındır. Başaracağına inan ve eksik konuları belirle. Eksik konular üzerinden çalışmaya başla ve asla pes etme. Her gün işlediğin konuları tekrar et ve ardından eksik konularının üzerine yoğunlaş. 

Ders Programı Hazırla

Ders programı hazırla 

Ders programı hazırlık sürecinde en önemli işlemlerden birisidir. Programını hazırlarken kendini asla kandırma. Kendini tanı kaç saat çalışabileceğini, kaç saat verimli konu çalışmasını yapacağını belirle. Hedefini ve amacını belirleyerek ders programı sonunda ne istediğini bil. Günlük rutinine göre ders programını oluşturmaya başla. Ders aralarında molalarını belirle. Bir gün ders programını aksattığında hemen bitti düşüncesine girme. Elinden geldiğince düzenli bir şekilde gitmeye çalış ve aralarda kendine müsaade et. İşte dünyanın en iyi ders çalışma programını hazırladın bile.

Eksiklerini Belirle

Eksiklerini belirle 

Eksik olduğun konuları kesinlikle belirlemelisin. Diğer sınıftan konu eksiğin kaldıysa bile tamamlaman gerekir. Temel eksik olduktan sonra bina dikmen hiçbir işine yaramayacak unutma. İlk olarak eksiklerini ortaya çıkar ve her gün eksik konularını ele al. Eksik konu üzerinden tekrar ettiğin gibi yeni konuları da unutmamak için tekrar et.  

Diğer Dersler İçin Hazırlık Sürecini Belirle

Diğer dersler i̇çin hazırlık sürecini belirle 

Okuldan eve geldikten sonra kendine zaman ayır. Hemen ardından anlatılan konuları tekrar gözden geçir. Eksik konulara çalış ve yarın için hazırlık yap. Ödevlerini, sunumlarını tamamla. Yarın işlenecek olan konuya bir göz at ve fikir sahibi ol. Okula gittiğin zaman hem ders hakkında fikrin olur hem de anlatılan konuyu derinlemesine yardımcı olur.  

Kendine Güven Başarı Yakın

Kendine güven başarı yakın 

Ders çalışma süreçlerinde en büyük hatalardan biri kendini kandırmak ve kendine güvenmemektir. Kendine güvenmeyen bir kişi ders başarısını asla elde edemez. İlk olarak kendini hazırla. Hazır olmadan ders programını uygulaman ya da ders çalışman hiçbir fayda etmez. Kendini 10 sene sonra nerde olacağını ve bunun için neler yapman gerektiğini hayal et. Hayalini gerçekleştireceğine inan ve kendini topla. Ders çalışmaya hazır olduğunda gerisi çok kolay olacaktır. Şunu asla unutma sen kendine inanamazsan kimse sana inanmaz.  

Açık Lise öğrenci Girişi (AÖL) – 2022/1 Ders Seçmesi

Bayram Tatilinde Ek Ders Ödenir Mi? 2022

Dershane Fiyatları 2022

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

Faydalı linkler