Türkiye aile destekleri programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bir sosyal pakettir. 2.5 Milyon haneyi kapsayacak şekilde planlanan aile destek programı için 40 milyar TL bütçe ayrılmıştır. Aile destek programı başvuruları e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye aile destekleri programı ile ilgili merak edilen detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklemek amacıyla hazırlanan sosyal yardım paketleri bulunmaktadır. 40’tan fazla sosyal yardım paketine yeni bir ekleme daha yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni paketin adı “Türkiye Aile Destekleri Programı” Aile Destekleri Programı’’ oldu.

Aile destek paketi ihtiyaç sahibi aileleri kapsıyor. Bu nedenle hane içerisindeki kişi sayısı ve toplam gelir dikkate alınarak nakdi yardım yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından Türkiye Aile Destekleri Programı’nın detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Aile destek programının 2.5 milyon haneyi kapsayacağını belirten Bakan Yanık, ‘’Küresel ekonomideki sorunlar ve enflasyon oranlarının yükselmesi karşısında vatandaşımızı korumamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanımızın talimati ile hazırladığımız yeni sosyal paketimizin bütçesine ilave yapıldı. 15 milyar TL’den oluşan bütçe, daha çok vatandaşımızı programa dahil etme amacı ile 40 milyar TL’ye yükseltildi. Bütçedeki artış ile birlikte vatandaşlarımıza ödediğimiz 450 ila 600 TL tutarındaki destekte yükseldi. Yeni dönemde hane sayısına göre 850 ila 1250 TL tutarında ödeme yapılacak’’ ifadelerini kullandı.

Çocuk Sahibi Vatandaşlara Nakdi Destek Sağlanacak

Çocuk Sahibi Vatandaşlara Nakdi Destek Sağlanacak

Aile destekleri programı kapsamında farklı bileşenlerden oluşan nakdi yardımlar bulunuyor. Sosyal yardım almaya hak kazanan vatandaşlara 12 ay boyunca düzenli ödeme yapılacak. Hane içerisindeki çocuk sayısına bağlı olarak ek ödemelerin yapılacağı açıklandı. Çocuk Destek Bileşeni kapsamında 350 ila 650 TL arasında değişen tutarlarda ödeme yapılacak.

  • Hane içerisindeki çocuk sayısı 1-2 ise 350 TL,
  • Hane içerisindeki çocuk sayısı 3 ise 450 TL,
  • Hane içerisindeki çocuk sayısı 4 ise 550 TL ve
  • 5 ve üzeri çocuk sayısına sahip haneler içinse 650 TL ilave ödeme yapılacağı açıklandı.
Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği Verilecek

Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği Verilecek

Türkiye aile destek Programından yararlanma hakkı elde eden vatandaşlara çocuk destek bileşeninin yanı sıra elektrik ve doğalgaz yardım desteği de verilecek. Hane içerisindeki kişi sayısına göre ödeme tutarları belirlenecek.

  • 1-2 kişiden oluşan haneler için 75 kw elektrik tüketimi için 108 TL,
  • 3 kişilik haneler için 100 kw elektrik tüketimi için 144 TL
  • 4 kişilik haneler için 125 kw elektrik tüketimi için 180 TL ve
  • 5 ve üzeri kişiden oluşan haneler için 150 kw elektrik tüketimi için 216 TL ödeme yapılacak.

Doğalgaz Tüketim Desteği için 3 milyar TL tutarında bütçe oluşturulduğu açıklandı. Aile destek programından yararlanma hakkı kazanan vatandaşlara 900 ila 2500 TL arasında doğalgaz desteği verilecek. 2022 kış döneminde 415 ila 1150 TL arasında doğalgaz desteği sağlanmıştı. Bütçede yapılan artıştan en yüksek payı doğalgaz desteği aldı. Sadece kış dönemi için geçerli olan doğalgaz desteği için konut sahipleri ve kiracılar başvuruda bulunabilecek.

Yeni Sosyal Yardım Programı; Çocuk Destek Bileşeni

Dar Gelirlilere Yardım Başvurusu – Dar Gelirli Ailelere Yardım

1 Comment