Spotify Podcast yükleme işlemine ve tüm adımlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Podcast yayınlarınızı kolayca Spotify platformunda yayınlamak için izleyeceğiniz adımları sizler için ele aldık. Hadi başlayalım. 

Spotify platformunda Gimlet ve Anchor satın alımları artış gösterdikçe birçok kişi podcast dinlemeye başladı. Spotify para kazanma işlemi için yapmanız gereken yöntemlerden birisi de podcast yayınıdır. Podcast yüklemek için Spotify Premium hesabınızın olması gerekir. Yapmanız gereken adımları sizler için ele aldık.  

 • İlk olarak linkine tıklayarak sayfaya gidiniz.  
 • Ardından açılan sayfada hesabınıza giriş yapmanız gerekir. 
 • Daha sonra karşınıza gelen sayfada Get Started seçeneğine tıklamanız gerekir. 
 • Karşınıza gelen kullanıcı sözleşmesini okuyarak kabul edin ve sağ kısımdaki alana isminizi yazmanız gerekir.  
 • Ardından karşınıza gelen kutuda RSS linkini eklemeniz gerekmektedir.  
 • Podcast detaylarını, ülke ve hosting servi sağlayıcı bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir.  
 • En son kısımda ise ön izleme sayfası gelecektir. Kontrol işlemlerinizi bitirdikten sonra Submit seçeneğine tıklayarak onay sürecini beklemeniz gerekir.  

Başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra en fazla 5 gün beklemeniz gerekir. Podcast yüklendikten sonra tarafınıza herhangi bir bilgilendirme gelmediği için sürekli kontrol etmenizde fayda vardır. Bu işlemleri gerçekleştirerek podcast’ı Spotify platformuna yüklemiş olursunuz.  

Spotify Podcast Yükleme Ücretli Mı

Ücret ödemeden Podcast yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Spotify Podcast yükleyerek para kazanabilirsiniz. İlk olarak bir konu belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz konunun tren olduğuna ve birçok kişi tarafından beğenileceğinden emin olmanız gerekir. Podcast hazırlama işleminizin ardından Spotify uygulaması üzerinden kolayca ve ücret ödemeden yayınlayabilirsiniz.  

Birçok Spotify paketleri bulunmaktadır. Size uygun olanı seçerek Spotify Premium olmanız gerekir. Hesabınız Premium olduktan sonra podcast yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Spotify Podcast Yükleme Ücretli Mı 

Spotify Podcast Yükleme Anchor

Birçok kişi podcast nasıl oluşturulur konusunu merak etmeye başladı. Anchor sayesinde dilediğin podcast’ini oluşturabilir, dağıtabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok destekleyici araçları kullanabilirsiniz. Kayıt araçlarıyla dilediğiniz cihazdan kayıt alabilirsiniz ya da elinizde olan videoyu içeriye aktarabilirsiniz. Ayrıca RSS linkini Anchor sayesind eoluşturabilirsiniz.  

Anchor uygulamasında oluşturduğun içeriklerin tüm hakları sana aittir ve büyük platformlarda kolayca dağıtma seçeneğine sahipsiniz. Ayrıca Podcast yayınlandıktan sonra dinleyicilerine ait veriler ve analizler elde edebilirsiniz. Bu uygulama ücretsiz olarak kullanıma açıktır.  

Spotify Podcast RSS Oluşturma

Spotify platformunda Podcast yüklemek için bazı adımları gerçekleştirmeniz gerekir. Bu adımlardan biri de RSS oluşturmaktır. RSS linkini oluşturarak Spotify platformu üzerinden yayınlayabilirsiniz. RSS linkini oluşturmak için iki seçeneğiniz vardır.  

 • İlk seçenek yayınlarınızı kendi web siteniz üzerinden host edip RSS linkinizi oluşturabilirsiniz.  
 • Podcast hosting servislerini kullanarak RSS linki elde edebilirsiniz. Medya hosting servislerinden herhangi birine kayıt olarak podcastinizi yüklemeniz gerekir. Ardından RSS linkini oluşturarak Spotify gibi büyük müzik dinleme servislerinde yayınlayabilirsiniz.  

Anchor uygulamasını RSS oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca Blubrry, SoundCloud gibi hosting servislerini de kullanabilirsiniz.  

Spotify Podcast RSS Oluşturma 

Spotify Podcast Nasıl Yapılır

Spotify platformunda Podcast yapmak için ilk olarak konu belirlemeniz gerekir. Konu belirledikten sonra listeleme kriterlerine göre podcast kayıtlarınızı oluşturmanız gerekir. Bu kriterler şu şekildedir; 

 • ISO/IEC 11172 MP3 formatında ve en az 96 en fazla 320 kbps bitrate aralığında olması gerekir.  
 • Kayıtlarınız 83 dakikayı aşmaması gerekmektedir.  
 • Oluşturacağınız görsel ise 1:1 oranında olmalı ve PNG ya da JPEG biçiminde olması gerekir.  
 • Başlıklarınızın 20 karakterden fazla olmamasına özen göstermeniz gerekir.  

Spotify Podcast yayınınızı dinleyiciye ulaştırmak için iki adım oldukça önemlidir. İlk seçenek podcast sunucusuna hosting yüklemeniz gerekir ikincisi ise podcastin RSS Feed’ini başlangıçta oluşturmanız ve tanıtımını yapmanız gerekir. 

Spotify’da Podcast Önerileri

Tüm dünyada en çok beğenilen müzik dinleme araçlarından biri olan Spotify üzerinden yayınlanan en iyi podcast önerileriniz sizler için ele aldık.  

Bir Gidene Soralım  

Yurtdışına taşınmak, yaşamak ve çalışmak gibi konuların ele alındığı bir podcast türüdür. Her bölümde farklı konukların davet edildiği bu yayın oldukça beğenilmektedir.  

Kendine İyi Bak 

Beyhan Dudak’ın sunuculuğunu yaptığı ve Youtube hesabında yayınladığı programların podcast halinde yayınlanmaktadır. Dinleyicilerin kendileriyle yüzleşmesini sağlamak programın temel amaçlarından birisidir.

Merdiven Altı Terapi 

İlişkilerde nasıl davranılması gerektiğini ve kişisel gelişim için birçok konunun ele alındığı bir podcast yayını olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Spotify Blend Nasıl Yapılır

Spotify Önbellek Silince Ne Olur

Yazı Yazarak Para Kazanma