Türkiye’deki Tavşan Türleri 

Tatlı hayvan dostlarımız arasında tavşan yer almaktadır. Türkiye’deki tavşan türleri oldukça fazladır. Ortalama olarak 50 farklı tavşan cinsi yer almaktadır. Evde besleyebileceğiniz hayvan türleri de bulunmaktadır.  

Oldukça fazla türe sahip olan tavşan cinslerinin en bilindik olanları şu şekildedir; Angora tavşanı, hotot, himalaya, beveren, gümüş, aslanbaş, kutup tavşan, velikan tavşan olarak sıralayabiliriz. Tavşan cinslerine göre özellikleri ve beslenmesi farklılık göstermektedir. Bu yüzden tavşan fiyatları da değişiklik göstermektedir. Tavşan cinslerini daha detaylı öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyunuz. 

Tavşan Cinsleri Resimli 

Ülkemizde birçok farklı cins tavşan türü yer almaktadır. En bilindik tavşan cinslerinin özellikleri ve resimlerini sizler için ele aldık. Hadi gelin birlikte inceleyelim. 

Angora Tavşan 

Ankara tavşanı olarak bilinen bu cinsin tüyleri oldukça kalitelidir. Tüylerinin ısıtma gücü oldukça fazladır. Bu yüzden tüylerine özenle bakılması gerekir. Gözleri kırmızı renge sahip, kulakları ise püsküllü bir yapıya sahiptir. Genellikle renkleri beyaz olmaktadır.  

Tavşan cinsleri resimli 

Himalaya Tavşan 

Bu tavşan türü hem evde beslenir hem de yabani olabilir. Kulakları ise uzun bir yapıya sahiptir. Tüyleri tıraş edilerek buz konulduğu zaman renkleri siyah olabilir. Buz ortadan kalktığı zaman tüyleri eski haline geri dönmektedir. Oldukça iri bir yapısı vardır.  

Tavşan cinsleri resimli 

Velikan Tavşan  

Tavşan cinsleri arasında en ağır olan türlerinden biridir. Velikan tavşanlar genellikle 8 ile 12 kilo arasında olmaktadır. Tüyleri ve eti için büyütülen bu tavşanlar birçok kişi tarafından beğenilmektedir. 

Tavşan cinsleri resimli 

Yeni Zelanda Tavşanı 

Tombul bir yapısı olan tavşanın bu cinsinde etinden faydalanabilmek için büyütülmektedir. Bu tavşan cinsi her doğumda 8 tane yavru doğurma özelliğine sahiptir.  

Tavşan cinsleri resimli 

Hollanda Lop 

Büyümeyen bu tavşan cinsinde su tüketimi oldukça fazladır. Eğer Hollanda Loğ cinsini beslemek istiyorsanız düzenli su ihtiyacını karşılamaya özen göstermeniz gerekir. Küçük yapılarının olmasından dolayı birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Kulak yapısı başının yan kısımlarına doğru eğilmiş bir şekildedir. 

Tavşan cinsleri resimli 

Hothot Tavşan 

Gözleri ile birçok kişiyi kendine hayran bırakan bir cinstir. Sanki sürme sekilmiş gibi göz yapısı bulunan bu cins kilo almaya çok yatkındır. Eğer beslemeyi düşünüyorsanız beslenme düzenine oldukça önem vermeniz gerekir.  

Hothot tavşan

Rex Tavşan 

Tavşan türleri arasında neredeyse en zeki olan cinslerden biridir. Oldukça güçlü sindirim sistemine sahip bu hayvanların annelik iç güdüsü oldukça yüksektir.  

Rex tavşan

Cüce Tavşan Cinsleri 

Cüce tavşan cinsleri en çok aranan ve beğenilen tavşan türlerinden biridir. Yapıları oldukça küçük olmasıyla dikkat çeken cüce tavşanlar en fazla 50 cm bir boya sahip olabilirler. Cüce tavşanlar en fazla 1.5 kilo alabilirler. Sahiplerine oldukça bağlı olan bu hayvan türleri yapıları gerekçesiyle sizden sürekli ilgi beklerler.

Oyun oynamaktan, ilgi gösterilmesin oldukça hoşnut olurlar. Oldukça fazla enerjiye sahiptirler. Cüce tavşan cinsleri büyüme hormonu eksikliğinden dolayı belirli bir sınırın üstüne çıkamazlar. Gergin bir yapıya sahip bu cins kısırlaştırıldıktan sonra sakinleşmeye başlar. Bulunduğu ortamda yüksek bir sesin olması onu oldukça fazla rahatsız etmektedir. Bu yüzden bulunduğu ortamda yüksek sesten kaçınmanız gerekir.  

Tavşan cinsleri hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Cüce tavşan cinsleri 

Hamster Fiyatları 2022 – Çin Hamster Fiyatları (Kargo)

Kertenkele Nasıl Yakalanır?

Sultan Papağanı Fiyatları 2022

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥