Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvurusu yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken tüm adımları sizler için ele aldık. Yardım başvuruları hakkında merak ettiklerinizi içeriğimizde bulabilirsiniz. Hadi gelin başlayalım.  

Devlet kurum ve kuruluşları dar gelirli ailelere yardım düzenlemektedir. Doğalgaz yardımı, gıda yardımı ve maddi yardımlar bunlar arasında yer alır. Ayrıca diğer aile yardımı da düzenlenmektedir. Yardım yapan birçok kurum vardır. Bu kurumların ilk sırasında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü yer almaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yardım başvurusunda bulunmak için bölge müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Eğer gitmek istemiyor ve internet üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesini kullanabilirsiniz.  

VGM Nakit Para Yardımı

VGM tarafından alt gelir düzeyine sahip kişilere çeşitli kategoride yardım yapılmaktadır. Ayrıca Aile Sosyal Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan her aileye 500 TL yardımını merak ediyorsanız linke tıklamayı unutmayınız. Bu yardımların başında nakit para yardımı yer alır. VGM tarafından sağlanan nakit para yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız bölge müdürlüklerine ya da e-posta üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. VGM tarafından sağlanan nakit para muhtaç aylığı olarak isimlendirilir. Muhtaç aylığı için başvuru formunu doldurup imzalamanız yeterli olacaktır. Nakit para yani muhtaç aylığına başvuru yapabilmeniz için sağlamanız gereken şartlar ise şu şekildedir; 

 • Sosyal güvencenizin olmaması, 
 • Geliriniz ya da sabit bir aylık almamanız, 
 • Herhangi malınızın olmaması ya da maldan gelen aylık gelirin muhtaçlık seviyesini geçmemesi halinde başvuruda bulunabilirsiniz.  

2022 yılında VGM tarafından sağlanan muhtaç aylığı ise 2.088 TL olarak belirlenmiştir.  

VGM Nakit Para Yardımı 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilere eğitim yardımı düzenlenmektedir. Eğitim yardımı üç kategoriye ayrılmaktadır. Ortaöğrenim için, yükseköğretim için ve yabancı uyruklu öğrenciler için eğitim yardımı düzenlenir. Başvuru formu genellikle VGM resmi web sitesinde yer alır. İnternet sayesinde başvuru formu doldurmanız gerekir. Ayrıca her sene VGM eğitim yardımı için tarih belirlemektedir. Sadece bu tarihlerde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmanız için aranan şartlar şu şekildedir; 

 • Devlet okulunda eğitim almanız, 
 • Kamu ve kuruluşlardan ya da VGM tarafından sağlanan yardımlardan yararlanmamanız, 
 • Süreli işte çalışarak asgari ücret seviyesinde gelir alınmaması, 
 • Başarılı bir eğitim süreci geçirmeniz, 
 • Lisans ya da doktora seviyesinde eğitim almamanız aranan şartlardandır. 

Ortaöğrenim 200 TL, yükseköğrenim eğitimleri 650 TL, yabancı uyruklu öğrencilere 650 TL eğitim yardımından yararlanabilirler.  

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı yapılmaktadır. Yardımdan yaralanmanız için sosyal güvencenizin olmaması ve asgari ücret miktardan fazla gelirinizin olmaması gerekir. 18 ile 65 yaş aralığında olmanız gerekir. Bu yardımda başvurmanız için başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunun doldurduktan sonra Bölge Müdürlüklerine ya da e-posta yoluyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  

Kuru gıda yardımında üç farklı kategori yer almaktadır. 1-2 kişilik aileler için 14 kg koli, 3-4 kişilik aileler için 21.5 kg, 5 kişilik aileler için de 28.5 kg koli desteği yapılmaktadır.  

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım SORGULAMA

VGM tarafından sağlanan yardımlara başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yardım sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden kolayca yardım bilginizi öğrenme şansınız vardır. Bunun için yapmanız gereken adımları ele aldık.  

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.  
 • Karşınıza kendiniz ya da çocuğunuz için mi sorgulama yapacağınız sorulur. 
 • Seçimi yaptıktan sonra eğitim yardımı ya da muhtaç aylığı yardımı hakkında sorgulama işleminizi görüntüleyebilirsiniz.  

VGM Maddi Yardım Başvurusu

VGM tarafından 3 farklı kategoride yardım düzenlenmektedir. Muhtaç aylığı, eğitim yardımı ve gıda yardımı yapılır. Muhtaç aylığı ve eğitim yardımında maddi durumu olmayan ailelere maddi yardım sağlanır. Gıda yardımında ise ailelere belirli miktarlarda koli yardımı düzenlenir. VGM muhtaç aylığı için başvurunuzu Bölge Müdürlüklerinde gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim yardımı için başvurularınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tabi eğitim yardımı başvuru tarihlerini kaçırmamanız gerekir.  

Muhtaç aylığında başvuru formunu doldurmanız eğer varsa engel raporunuz ile VGM Bölge Müdürlüklerine gitmeniz yeterli olacaktır. Konu hakkında merak ettikleriniz, sorularınız varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.   

E Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama – 1000 TL Yardım

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar

Comments are closed.