Sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranına ulaşmak için kullanmanız gereken birçok yöntem vardır. Yardım başvurularını gerçekleştiren kişiler yardım bilgilerini sorgulamak için yapabileceklerinizi sizler için ele aldık. 

E-devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi kısa süre içerisinde kolayca halledebilirsiniz. Dar gelirli aileler için devlet tarafından birçok yardım düzenlenmektedir. Tek seferlik yardımlar düzenlendiği gibi sürekli devam eden yardımlarda düzenlenmektedir. Doğrum parası yardımı tek seferlik olmaktadır. Ancak öğrenci yardım parası gibi devam eden yardımlar da vardır. Yardım bilgilerinizi sorgulamak için alttaki adımları takip etmeniz gerekir. 

  • İlk olarak e-devlet sisteminize giriş yapmalısınız. 
  • Hemen ardından arama kısmına Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ifadesini yazınız. 
  • Karşınıza gelen seçeneğe tıklayarak ekranı açmanız gerekir. 
  • Açılan ekranda aldığınız sosyal yardımlar hakkında tüm detaylı bilgiler gözükecektir. 

Sosyal Yardım Bilgileri SORGULAMA

Sosyal yardım bilgilerini sorgulamak için kullanabileceğiniz en basit yöntemlerden biri e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi üzerinden kolayca ve kısa bir sürede yardım bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.  

Sosyal yardım bilgilerinizi e-devlet sistemi üzerinden sorgulamak istemiyorsanız ALO 183 ya da ALO 144 telefon numaralarını arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yardım başvurularınızın hangileri kabul edildi ya da yardım taleplerinizde ödeme gerçekleşti mi? Bu soruların cevaplarını sadece telefon numaralarını arayarak ya da e-devlet sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.   

Sosyal Yardım Bilgileri SORGULAMA

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti

Sosyal yardım başvuru hizmetini kullanarak sosyal yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aile destek programına ilişkin başvurular bu sistem üzerinden alınmaktadır. Aile destek programı ise maddi durumu olmayan aileler için 12 ay boyunca ödenecek maddi yardımlardan biridir. Bu programa başvurunuzu gerçekleştirerek 12 ay boyunca ödeme alabilirsiniz.  

Maddi gelire göre aylık 450 TL ile 600 TL arasında bir ödeme gerçekleşir. Haziran 2023 tarihine kadar bu programa başvuru yapabilir ve ödemelerinizi alabilirsiniz. Aylık olarak 600 TL alınmasıyla birlikte yıllık 7200 TL yardım edilmektedir. Gelir Yuvam 7200 TL başvuru formuna ulaşmak için içeriğimize göz atmayı unutmayınız. Başvurularınızı Sosyal Yardım Başvuru Hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.  

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunduğunuz yardımları sorgulayabilirsiniz. Ayrıca başvuru durumunu ve başvurunuz kabul edildiyse yardım hakkında detaylı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Doğalgaz yardımı için başvuruda bulunduysanız e-devlet sisteminde yer alan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına geçiş yaparak başvurularınızı sorgulayabilirsiniz. Doğalgaz yardımı için sorgulama yaptığınız zaman başvurunuz onaylandıysa PTT şubelerine faturanızla birlikte giderek destekten yararlanabilirsiniz.  

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama 

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardım başvurusu gerçekleştirmek için önceki yıllarda bizzat giderek başvuru gerçekleştirmeniz gerekirdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm işlemlerimizi online olarak gerçekleştirebiliriz.  

E-devlet sistemini kullanarak sosyal yardım başvurularında bulunabilirsiniz. Sosyal yardım türleri arasından birkaçında hala bizzat giderek başvuru formunu doldurmanız gerektiğini unutmayınız. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabileceğiniz yardımlar şu şekildedir; 

Aile Destek Programı 

Maddi durumu olmayan aileler için aylık olarak 450 TL ile 600 TL arasında nakdi destek verilmektedir. 12 ay boyunca bu yardım devam edecektir. Bu yardıma e-devlet sistemini kullanarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.  

Sosyal ve Ekonomik Destek  

Temel ihtiyaçlarını karşılamayan ailelerin çocuklarına eğitim hayatı boyunca nakdi yardımda bulunulmasıdır. E-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmanız için Sosyal ve Ekonomik Destek Ön Hizmet başvuru ekranına gitmeniz gerekir.  

Eğitim Öğretim Yardım Talebi 

Şehit ya da gazi veya çocuklar için yılda bir defa ödenen eğitim yardımı için başvurular e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır.  

İlksan Doğum Yardımı  

2015 yılından sonra doğum yapan anneler için nakdi yardım düzenlenmektedir. E-devlet sistemi üzerinden sandık üyeliğiniz varsa yeni doğum başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.  

Ölüm Yardımı ya da Dul/ Yetim Aylığı 

Eşi vefat etmiş, annesini ya da babasını kaybetmiş, eşinden boşanmış kişiler için aylık olarak nakdi yardım düzenlenmektedir. Aylık olarak nakdi yardım almak istiyorsanız başvurularınızı e-devlet sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.  

T.C. İle Sosyal Yardımlaşma Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardım almak için e-devlet sistemini, Kaymakamlıkları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı gerçekleştirdikten sonra değerlendirme süreci başlar. Değerlendirmenin ardından başvurularınız kabul edilir ya da reddedilir. Başvurunuzun durumunu sorgulamak istiyorsanız Alo 183 ya da Alo 144 telefon numarasını arayarak kimlik numaranız ile öğrenebilirsiniz. Dilerseniz e-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Sosyal Yardım Parası SORGULAMA

Sosyal yardım parasını sorgulamak için e-devlet sistemini kullanmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa ve ilk defa alacaksanız PTT şubelerine gitmeniz gerekir. E-devlet şifreniz var ancak e-devlet şifresini unuttuysanız sistem üzerinden şifre değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.  

Sosyal yardım parasını sorgulamak için e-devlet sisteminde yer alan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına gitmeniz gerekir. Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranı üzerinden paranızın yatıp, yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.  

1000 TL Yardım Sorgulama E-Devlet

Sosyal Yardım Parası SORGULAMA

1000 TL yardım talebinde bulunduysanız e-devlet sistemini kullanarak başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar ise şu şekildedir; 

  • İlk olarak linkine tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.  
  • Açılan sayfa üzerinden başvurularınız hakkında detaylı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  

Sosyal yardım sorgulama işlemi hakkında sorularınız ve merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz.  

Kaymakamlık Yardım Sorgulama – e-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Sosyal Yardimlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kabul Edildi Ne Demek 

6 Comments

  1. Üç çocuğumla kirada geçinmek zorundayım çocuklarım küçük ama bu sene okula başlayacak bir tanesi daha çok yardıma ve paraya ihtiyacımız var

  2. Çocuklarımın daha iyi bir ortamda okumasını istiyorum hem gıda hem de kira yardımına başvurdum en kısa zaman da ne zaman sonuçlanır

  3. Eşim vefat etti ölüm aylığı alamadım iki tane çocuğum var temizlik yapıyorum ama yermiyor sosyal yardıma ihtiyaçım var

  4. Sosyal yardım ödemesi alıyordum eşim çalışmıyordu ancak bir ay önce iş buldu sosyal yardım kesilir mi çünkü aldığı maaş asgari ücret ve zor geçiniyoruz