Yuvam Hesabı Nedir? (Nasıl Açılır ve Faizleri?)

Yuvam Hesabı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından sunulan bir kur korumalı mevduat hesabıdır. Bu hesapta, anapara ve kur farkı getirisine ilave olarak TCMB tarafından yapılan ilave getiri de sunulmaktadır.

Yuvam Hesabı, 3 ay, 6 ay, 12 ay ve 24 ay vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Vade sonunda, anapara ve kur farkı getirisi ile ilave getiri, faiz olarak hesap sahibine ödenmektedir.

Katılım hesaplarının temel amacı yurt dışında ikamet eden kişilerin USD, EUR, GBP ve CHF döviz cinslerini tasarruf edebilmeleri ve ilgili banka aracılığıyla değerlendirebilmeleridir.  Ayrıca Yuvam katılım hesapları Merkez Bankası kur koruma güvencesi altında olup ek getiri kazanma fırsatı da sunuyor. Bu ve benzeri sayısız yarar saplayan Yuvam katılım hesaplarını Türkiye’de hizmet veren pek çok özel ya da kamu bankasında açmanız mümkündür.

Yuvam Hesabı Ziraat Bankası Hesap Açma

Yuvam hesabı nedir

Yuvam hesabı Ziraat bankası hesap açma adımları oldukça basittir. Ziraat bankası yurtdışında ikamet eden gerçek ya da tüzel kişilerin döviz cinsi yatırımlarını arttırmaları adına Yuvam katılım hesabı fırsatı sunuyor. Ziraat Bankası Yuvam hesap açma detayları kısaca şu şekildedir;

  • Vadeli Yuvam katılım hesabı açma işlemi yalnızca dövizlerin TL’ye çevrildiği gün yapılabilir.
  • Yuvam hesabı açma alt limiti 1000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Yuvam katılım hesabı açma üst limiti ise bulunmamaktadır.
  • Ziraat Bankası Yuvam katılım hesapları sadece saat 10:00 ile 16:30 saatleri arasında Ziraat bankası şubelerinden yapılabilir.
  • 7/24 Yuvam katılım hesabı açmak istiyorsanız da Ziraat mobil ya da internet şube üzerinden işlem yapabilirsiniz.
  • Ziraat bankası yuvam hesabı faiz oranı maksimum %4 olarak belirlenmiştir. Faiz oranları hesabınızın vadesine göre değişiyor.

Ziraat Bankası Yuvam hesap açma adımları kısaca bu şekildedir. Takıldığınız noktada Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak destek alabilirsiniz.

Yuvam Hesabı Yapı Kredi Hesap Açma

Yuvam hesabı Yapı Kredi hesap açma işlemlerinizi birkaç kısa adımda tamamlayabilirsiniz. Yapı kredi Yuvam katılım hesapları oldukça karlıdır. Bu noktada hemen Yuvam katılım hesabı açmak üzere en yakın Yapı kredi banka şubesini ziyaret ederek talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Yapı Kredi bireysel internet şubesi ya da Yapı kredi mobil şube üzerinden den Yuvam TL vadeli mevduat hesabı açma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vadeli hesap açma işlemleri tamamen ücretsizdir. Buna ek olarak herhangi bir işletim ücreti ödemeniz de talep edilmez. Yapı kredi Yuvam hesabı getirisi %3 olarak belirlenmiştir.

Yuvam Hesabı İş Bankası Hesap Açma

Yuvam hesabı İş bankası hesap açma adımlarını ister şubeden ister online olarak kolayca yapmanız mümkündür. Eğer Yuvam katılım hesabını İş Bank şubelerini ziyaret ederek açmak istiyorsanız hafta içi saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Ancak 7/24 online olarak İşCep şubesi üzerinden de kolayca Yuvam hesabı açmanız mümkündür. Hesap açma adımlarında herhangi bir ücret tahsil edilmiyor. Ek olarak belirlenen faiz oranı ise %1 ile %4 arasında hesap vadesine göre değişkenlik gösteriyor.

Yuvam hesabını kimler açabilir?

Bankalar tarafından sunulan Yuvam katılım hesapları Yurt dışında ikamet eden gerçek ve tüzel kişilere özel olarak sunuluyor. Bu kişiler Türkiye’de diledikleri bankada Yuvam hesabı açarak Dolar, Euro ve benzeri dövizlerini katlama fırsatı bulabiliyor.

Yuvam hesabı caiz mi?

Yuvam katılım hesapları Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre caiz değildir. Çünkü bu hesaplar faizli mevduat hesapları olup dinimizde haramdır.


Daha fazla ilgili içerik;

Yuvam hesabı ne kadar faiz veriyor?

3 ay vadeli: %3
6 ay vadeli: %4
12 ay vadeli: %5
24 ay vadeli: %6

Yuvam hesabı hangi bankada?

Yuvam hesabı, Türkiye’deki tüm bankalarda açılabilir.

Yuvam TL vadeli mevduat nedir?

Yuvam TL vadeli mevduat, TCMB tarafından sunulan bir kur korumalı mevduat hesabıdır. Bu hesapta, anapara ve kur farkı getirisine ilave olarak TCMB tarafından yapılan ilave getiri de sunulmaktadır.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥