Bakara Suresi Kaç Sayfa? – Cüz, Ayet Sürüyor?

Bakara Suresi, Kur’an-ı Kerim’in en uzun suresidir ve 286 ayetten oluşmaktadır. Bakara Suresi, 1. ve 3. cüz’ün içerisinde yer alır ve 2. sayfada başlar 50. sayfada sona erer.

Bakara Suresi’nin okuma süresi, okuyucuya ve okuma hızına göre değişir. Ortalama bir okuyucu için Bakara Suresi’ni okumak yaklaşık 1-1.5 saat sürer.

Kuran’ı Kerim’in en uzun sürelerinden biridir. Bakara suresi İslam hakkında birçok konuyu ele alan oldukça önemli bir suredir. Bakara suresinin indiği dönem Medine’dir. Bakara suresinin okunması oldukça faziletli ve önemlidir. Bir evde Bakara suresi okunuyorsa o evden şeytanın korkacağına ve kaçarak uzaklaşacağı söylenmektedir. Bakara suresinin sonda yer alan iki suresinin okunması sizleri gece koruyacak ve sizlere yetecektir. O kadar anlamlı ve faziletli bir suredir ki birçok kişinin en çok okuduğu sureler arasındadır. Bakara suresi ve okunacak dua hakkında merak edilen konuları sizler için ele aldık. Hadi gelin bir bakalım.

  • Kuran’ı Kerim’in en uzun surelerinden biri olan Bakara suresi toplamda 49 sayfadan oluşmaktadır.

bknz. Bakara Suresi 161 165 Ayetlerinin Mealleri

Bakara Suresi Kaç Ayet

Bakara suresi birçok İslami konuya değinmektedir. Bakara suresinin değindiği ve ele aldığı konular şu şekildedir; İsrailoğulları, Hz. Musa ve ahiret günü gibi konular anlatılır. Haram kabul edilen etler tek tek sıralanarak Müslümanlara bildirilir. Allah yolunda ölen kişilerin ölü olmadıklarını ele alır. Bakara suresi en uzun sure olduğu için insanların kafasında birçok soru yer almaktadır. Bu sorulardan birisi ise Bakara suresinin kaç ayetten oluştuğudur.

  • Bakara suresi toplamda 286 ayetten meydana gelmektedir.
Bakara suresi kaç sayfa

Bakara Suresi Kaç Saat Sürüyor?

Bakara suresi birçok konuyu ele alır. Fitne çıkaran kişilere neler yapılması gerektiğini, kafirler saldırırsa karşılık vermelerini ve insanların sürekli düşünerek hareket halinde olmalarını vurgulamaktadır. Aslında Bakara suresi hem bu dünyada hem de diğer dünyada neler yapılması gerektiğini ve bu dünyalar hakkında önemli bilgileri veren suredir.

  • Bakara suresi en uzun suredir. Kişinin Kuran’ı Kerim’i okuma hızına göre kaç saatte okuyacağı değişiklik göstermektedir. Kuran’ı Kerimi çok hızlı okuyan bir kişi bakara suresini 40 dakika da belki de daha az surede okumaktadır. Orta seviyede okuyan bir kişi için 1 saat sürerken ağır okuyan kişilerin 1.30 saat süreceği düşünülmektedir.

Bakara Suresi 1. Sayfa

Bakara suresi Kuran’ı Kerim’in 1 ve 3. Cüz arasında yer alan Bakara suresinde sıkça hesap gününden bahsedilmektedir. Bu sure günlük hayatta sürekli okumamız gereken surelerden biridir. Günlük olarak okunmalı ve ahiret günü unutulmamalıdır. Bakara suresi sürekli okunarak takva sahibi olunmalı ve günah işlemekten kaçınılmalıdır.

  • Bakara suresi Kuran’ı Kerim’de ilk başlarda yer almaktadır. Bakara suresinin ilk sayfası Kuran’ı Kerim’in 2. Sayfasından yer alır. Bakara suresinin son ayeti ise Kuran’ı Kerim’in 50. Sayfasında yer almaktadır.

Fatiha Suresi Kolay Oku Ve Ezberle

Bu Dua İle Sınavı Kazandım

Canını Yakana Okunacak Dua

Gece Yatarken Tövbe Duası

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥