Gece yatarken okunabilecek birçok dua vardır. Bunlardan biri de tövbe duasıdır. Tövbe duası, Allah’tan af dilemek ve günahlardan tövbe için okunan bir duadır.

İnsanoğlu en çok duasını gece yatmadan önce yapar. Burada yapılan dualar ile uyunulması halinde daha hayırlı olacağı inancı bulunmaktadır. Geceler abdest alarak yatağa besmele çekerek girilmesi insana huzur verir. İşte sizlere gece yatarken okumanız gereken dualar ve tövbe duası.

Geceleri abdest aldıktan sonra besmele çekin ve yatağa girdiğniz zaman sağ yanağınızını sağ el avucunuzun içine alarak kıbleye karşı yatın. Sonrasında besmele ile Ayetel kürsi okuyun. Daha sonrasında ise üç kez ihlas, bir kez Fatiha suresi ve birer kere de Felak ile Nas surelerini okuyun. Sonrasında da üç kez istigfar duasını okuyun. (Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hü) Sonraki ilave okunacak dua ise on kez Tevekkeltü Alellah ve la havle vela kuvvete illa billah olmalıdır.

Yatarken Okunan Dua

Ağlatan Tövbe Duası

Hadisi şerifler buyuruyor ki yatağa girdiğinizde üç kez Estagfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyum ve etubü ileyh okuduğunuzda sizin tüm günahlarınız deniz köpüğü kadar çok olsa bile affolunur. Fatiha ve İhlas surelerini uyumadan önce okuyanların da ölüm dışında her şeyden emin olduğuna inanılmaktadır.

Cuma Günü Okunacak Tövbe Duası

Biz müminlerin Cuma günleri bayramımızdır. Bu yüzden en hayırlısı ve en şereflisi olarak görürüz. Cuma günleri yapılan duaların ayrı bir önemi ve özelliği vardır. Bu anlamda Cuma günleri yapacağınız tövbe duaları da ayrı önem kazanmaktadır. Özellikle Cuma namazında Allah’ın kulu namaz esnasında dua ederek bir niyaz isterse duası kabul görülür. Tüm dilekleri verilir denilmektedir. Cuma günü kılacağınız namaz sonrası özelikle ikindi ve akşam aralığında yapacağınız tövbeler etkilidir ve yerini bulur.

Cuma Günü Okunacak Tövbe Duası

 Peygamberimizin Tövbe Duası

Allahın resulü Peygamber efendimizin tövbe istiğfar duaları da geçmiş günahlarımızın affedilmesine vesile olmaktadır. Allah’ın ismini sürekli zikretmek, dua etmek ve her defasında tövbe ile istigfara sarılmak vazifelerimizden olmalıdır. Peygamber efendimiz yüce Allah’ın rızasını kazanmak için sürekli dua etmiştir. Seyyidül İstiğfar duası da bunlardan biridir. Okunuşu; “Allahümme ente Rabbî lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene âlâ ahdike ve va’dike mesteta’tü eûzü bike min şerri mâ sana’tü ebûu leke bi-ni’metike aleyye ve ebûu bi-zenbî fağfir lî feinnehû lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente.”

 En Güzel Tevbe İstiğfar Duası

Tövbe etmek isteyenler en iyi istiğfar duasını da araştırıyor. Yüce Allah’ım affolmak isteyen kişilerin dualarını kabul eder. Bu çerçevede yaptığınız dua içten olması gerekir. Farklı dualar sizlere ışık saçarken yukarıda belirtmiş olduğumuz Peygamber Efendimizin tövbe duası da seçeneklerden biridir. Bilinen en meşhuru da Estagfirullahellezi la ilahe illa hüverrahmanirrahim el hayy-ül kadyyümüllezi la yütmütü ve etübü ileyh Rabbiğfir li sizlerin tövbe ile günahlardan arınmanıza vesile olacaktır.

Büyük Tövbe Duası

Yaşamımız içerisinde bilerek yada bilmeyerek günah işleyebiliyoruz. Bu günahlarımızdan da pişmanlık duyarak tövbe etmek istememiz gayet doğaldır. Zaman içerisinde keşke yapmasaydım dediğiniz ve pişman olduğunuz hatalardan arınmak insan ruhu içinde önemli bir husus. Duaların hepsi büyüktür. Önemli olan dua etmek ve içten geldiği gibi etmektir. Bunlardan biri de Rabbiğfirli ve tub aleyye inneke entettevvabüürrahim. Hazreti Peygamberimize sürekli eşlik eden Ebü Hüreyye şöyle demektedir. Efendimizden en çok duyduğum dua Estağfirullahe ve etubü ileyhi der.

Gece yatmadan önce abdest almak ve okuyarak uyuyan iman edenlerin gece boyu yanında meleklerin olduğu, kişiyi sabaha kadar koruduğu belirtilir. Bu yüzden gece yatarken tövbe duası ederek uyumak hayırlara vesile olur.

Psikolojik Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Dua

Matematik Sınavından 100 Alma Duası

24 Saatte Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Kalkan Gibi Koruyan Dua

Müşteri Yağdıran Dua