Devlet Ödemeleri Öğrenci Yardımı: E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

Devlet ödemeleri öğrenci yardımı ödemesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yardım için başvurular ise bulunduğunuz bölgenin SYDV hizmet binasından ya da e-devlet üzerinden alınmaktadır.

Öğrenci yardımı muhtaçlık sınırında olan ailelerin ilkokul, ortaokul ya da lise düzeyinde eğitim gören çocukları için yapılmaktadır. Bu yardım ile öğrencilerin eğitim hayatında aksaklık yaşamadan eğitim almaya devam edebilmeleri amaçlanmaktadır.

Devlet ödemeleri arasında bulunan öğrenci yardımı nasıl alınır, yardım alma şartları ve yardımın ne zaman yatacağına dair merak edilenler yazımızda.

Devletten 1.600 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen öğrenci yardımı 1.650 TL’dir. Bu yardımdan faydalanmak için öncelikle yardım başvuru formu doldurulması gerekiyor. Forma bulunduğunuz bölgenin SYDV hizmet binalarından ya da e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Devletten 1.600 TL yardım parası başvurusu yapmak için mutlaka ailede eğitim gören bir öğrenci olması gerekmektedir. Başvuru olumlu sonuçlandığında yardım parası PTT aracılığı ile öğrenciye iletilmektedir. E-devlet üzerinden 1.650 TL öğrenci yardımı başvurusu yapma;

  • E-devlet platformunu kendi T.C. kimlik bilgileriniz ile açın.
  • E-devlet ana sayfasının sağ üst kısmında bulunan arama bölümüne gidin.
  • Arama kısmına Sosyal Güvenlik Eğitim Öğretim Yardımı Talebi yazın.
  • Çıkan ekranda başvuru sayfasına gidin.
  • Başvuru detaylarını okuyarak doldurun.
  • Başvurunuzu tamamlamak için sayfanın alt kısmında bulunan başvuru yap butonuna tıklayın.
  • Başvuru tamamlanmış olacaktır.

Başvurunuzun kontrolü için doğrudan e-devlet arama paneline SGK Öğretim yardımı başvuru sorgulama yazarak kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Öğrenci yardımı 2023 yılında Kasım ayında yapılacaktır. Öğrenci yardımlarından faydalanmaya hak kazanan öğrenciler için yardım parası PTT üzerinden verilmektedir. Yardım parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için de PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaranız ile sorgu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Ne Kadar 2023

2022 eğitim yardımı 1.650 TL olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere iletilmektedir.

Öğrencilerin muhtaçlık sınırında olan aileleri tarafından başvurular kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra şehit ve gazi yakını olmak, dul bir annenin eğitim gören çocuğu olmak gibi faktörler de eğitim yardımı almak için yeterli görülebilmektedir. Eğitim yardımı alınabilmesi için mutlaka ilkokul, ortaokul ya da lise düzeyinde eğitim alan bir çocuk bulunması gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Öğrenci yardım parası devlet tarafından 1.650 TL olarak ödenmektedir. Öğrenci yardım parasından faydalanmak için bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor.

Öğrenci Yardım Parası Kimler Alabilir?

Öğrenci yardım parasından engelli ve kronik hastalar, afetzedeler, yetim ve öksüzler, muhtaçlık sınırında bulunanlar, dul kadınların eğitim gören çocukları faydalanabilir.

1000 TL Öğrenci Yardım Parası – E-Devlet Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

Öğrenciye Yardım Parası – Eğitim Yardımı Ne Kadar

Her Ay 1611 TL Yardım Başvurusu Öğrenci Nasıl Yapılır?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥