Özellikle eğitim öğretim yılı başında ihtiyaç sahibi olan, çocuğu eğitim gören ailelere devletçe yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan en önemli unsuru Kırtasiye yardım başvurusu taşır. Sebebi ise Eylül aylarında eğitim öğretim başlangıcı ile birlikte ailelerin kırtasiye ve giyim masraflarının artmasıdır. Özellikle üniversiteye başlayan öğrencilerin harç ve kayıt masrafları aile bütçesini sarsar. Bu sebeple Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere yerel yönetimler kırtasiye yardımı yapmaktadır.

Yapılan kırtasiye yardımı eğitim öğretimde kullanılan malzemeler ile birlikte nakdi yardımlar olarak yapılmaktadır. Bu aşamada en önemli başvuru adresi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları (SYDV) olmaktadır. Bununla birlikte e-devletten başvuru yapma olanağınız söz konusudur.

E-Devlet’ten Kırtasiye Yardımı Başvurusu

E-Devlet’ten Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye yardım başvurusunu dijital ortamda yapmak isteyen kişiler öncelikle öğrenci velisi olması gerekmektedir. Bu aşamada kendi öğrencileri için başvurular söz konusudur. E-Devlet şifresi ile giriş yaparak kimlik doğrulaması yapmanız önemlidir. Sonrasında ise Sosyal Hizmetler Başvuru sayfası üzerinden kırtasiye yardımları başta olmak üzere diğer tüm sosyal yardımlara başvuru yapılabilmektedir.

e-devlet’ten kırtasiye yardımı başvurusu yapılmasında en önemli husus iletişim bilgileriniz başta olmak üzere tüm bilgilerin doğru girilmesidir. Zira kimlik bilgileri sistem tarafından gelmektedir. Ancak vatandaşlar ikamet adresi ile yardım başvurusunun yapılacağı yeri karıştırmaktadır. Yardım başvurularındaki en önemli husus Nüfus dairesi Adrese Dayalı Kayıt Sisteminde kayıtlı olan ikamet adresinizin bağlı bulunduğu yardım kuruluşuna başvurmaktadır. Aksi takdirde kuruluşlar başvurunuzu kabul edemezler. Hatta aylık düzenli yardım alırken başka ilçe sınırları içerisine taşınmanız halinde bu yardımlar kesilmektedir. Bunun sebebi ikamet adresinizdeki SYD Vakfına tekrar başvurmanız gerektiğidir. Bu bilgiden yoksun olan vatandaşlar zaman zaman maddi açıdan mağduriyet yaşamaktadır.

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu

2022 yılında eğitim öğretim öncesi ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocukları için para yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 1300 TL olarak yapılmaya başlandı. Yardım ilkokul, ortaokul, lisede eğitim gören öğrenci ailelerine yapılıyor. E-devlet üzerinden açılan kırtasiye yardımı ekranı ile yapılan başvurular sonrası bakanlık gerekli inceleme yapıyor. Bu aşamada ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen ailelere bir defaya mahsus olmak üzere 1300 TL para yardımı yapılıyor.

1.250 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu

İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimi gören öğrenci ailelerine para yardımı yapılmasında en önemli husus eğitim öğretim yılı başı ile kırtasiye yardımları olmaktadır. Bu anlamda ihtiyaç sahibi olmasının yanında öğrenci velilerine bir defaya mahsus yapılan yardımlardan bir diğeri de 1.250 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu ile yapılmaktadır. Özellikle YÖK ile MEB sisteminde öğrenci olarak kayıtlı olan ve seviyesi tespit edilen öğrenci velilerine yapılan bu kırtasiye yardımı bir kez ve toplu olarak yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Yılda bir kez yapılan kırtasiye yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılmaktadır. Bu aşamada öncelik başvuru yapılmasıdır. Sosyal Güvenlik Eğitim Öğretim Yardımı Talebi sayfasından yapacağınız yardım için e-devlet şifreniz ile kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Bu aşamadan sonra açılan sayfadan gerekli formları doldurmanız gerekir. Sonrasında ise en önemli husus iletişim bilgilerinizin doğruluğu ile başvuruyu kaydet menüsü ile ilerlemeniz olmaktadır. Zira formu doldurduktan sonra kayıt etmezseniz başvurunuz görünmez ve yardım alamayabilirsiniz. Özellikle kırtasiye yardımı alan kişiler;

  • MEB ve YÖK Kayıtlarında öğrenciliği devam edenler
  • Vazife ve Harp malul aylığı alanlar
  • 2330 Sayılı kanunla iç güvenlik, terör kapsamında olup, gerçekleşen olay ile aylık alan erbaş ve erler
  • 2330 Sayılı kanunla aylık alan korucular, güvenlik güçleri

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Özellikle okulların açılacağı olan Eylül ay’ında yapılan belediye kırtasiye yardımlarının bir diğer adresi Belediyelerdir. Yerel yönetimler olarak kendi yerleşim yeri sınırları içerisinde ikamet eden öğrenci yakınlarına kırtasiye olarak yapılan yardımların yanından nakdi yardımlarda söz konusu olmaktadır. Hatta Üniversite kayıtları için kayıt yardımı yapan Belediyeler eğitim öğretim yılı başı itibariyle başvuran ailelere yardım yapmaktadır. Kırtasiye ürünleri ile yapılanlar ise direk eğitim öğretimin adresi olan okullarda yapılmaktadır.

Bazı geliri iyi durumda olan yerel yönetimler öğrenci ailelerine aylık düzenli yardımlar ile burslar vermektedir. Bu aşamada önemli olan belediyenin burs kararı olması ve başvurunuzun kabul edilmesidir. Bu çerçevede Belediye çatısı altında hizmet veren sosyal hizmetler birimi sizin geliriniz ve diğer hususlarda araştırma yapmaktadır. Ancak özellikle belediyelerin muhtaçlık sınırı üstünde geliri olan kişilere de zaman zaman yardımlar yaptığını belirtmek doğru olur.

Öğrenciye Yardım Parası – Eğitim Yardımı Ne Kadar

Her Ay 1611 TL Yardım Başvurusu Öğrenci Nasıl Yapılır?

Üniversite Öğrencilerine 3000 TL Yardım Başvurusu Şartları