Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu – Kimler Alabilir

Devletin yardım yaptığı kurumlardan bir diğeri de Belediye’lerdir. Bu anlamda özellikle son yıllarda başkent ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım başvurusu kendisinden bir hayli söz ettirmektedir. İhtiyacı olan vatandaşlara hızlı çözüm yolları sunan Belediyenin Sosyal Hizmetler birimi bu aşamada başvuruları internetten almaktadır.

Başkent doğalgaz yardımı başvurusu - kimler alabilir
Ankara büyükşehir belediyesi doğalgaz yardımı kimler alabilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir?

Yardımın yapılmasında en önemli unsur Başkent Doğal gaz ile Başkent Kart kullanıcısı olmasıdır. Bununla birlikte doğalgaz yardımı alabilecek kişiler şunlardır.

  • Başkent Kart sahibi olmak
  • Ankara il sınırları içerisinde olmak
  • Muhtaç ve yoksul durumda olmak (Aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olması)

Halinde doğalgaz yardımından faydalanılabilecek. Yapılan yardım ayrıca işsiz vatandaşlara, engellilere, gelirsiz dul kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara, gazi ve asker yakınlarına, afetzedelere ve 65 yaş üstü gelirsiz yaşlılara yapılıyor.

Başkent doğalgaz yardımı başvurusu - kimler alabilir
Başkent doğalgaz yardımı ne kadar?

Başkent Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine aylık düzenli doğalgaz yardımında bulunuyor. Bu rakam artan doğalgaz fiyatları ile artırılan tutarlarda olmaktadır. 2022 yılı başında ailelere aylık 500 TL doğalgaz yardımında bulunuluyordu. Bu rakam 2023 yılı kış aylarında çok daha yukarı seviyelerde yapılacaktır. Nitekim Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklama ile doğal gaza yapılan zamlar nedeniyle vatandaşa verilen sosyal yardımların miktarında artış yaptığı yönündeydi.

Başkent doğalgaz yardımı başvurusu - kimler alabilir
Başkent doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Başkent Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent sınırları içerisinde ikamet eden ve ihtiyacı olan herkesin alabileceği Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı internet üzerinden yapılan başvurularla alınabilmektedir. Bu aşamada başvuru adresi üzerinden TC Kimlik numarası, doğum tarihi, Adınız soyadınız ile cep telefon numarası üzerinden yapılıyor. Bunun dışında aydınlatma metni gibi diğer hususları onaylamanız ile cep telefonunuza onay kodu geliyor. Bu kod ile başvurunuz alınmış oluyor.

Dileyen vatandaşlar Belediyenin Sosyal Hizmetler Dairesinden fiziki olarak maddi yardım başvurusu yapabilmektedir. Bu anlamda sizden istenilen belgeler;

  • Kimlik
  • İkametgah Belgesi
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • SGK Gelir Belgesi
  • Başkent Kart Bilgileri
  •  Mal beyanı

Yardımın yapılmasında gelir tutarı önemli olmaktadır. Hanede yaşayan kişi sayısına hane geliri bölünerek bulunan tutar Muhtaçlık sınırı miktarının altında olması gerekmektedir. Güncel olarak Muhtaçlık sınırı 1.833 TL olarak hesaplanır. Asgari ücreti yapılan zam ile birlikte bu tutarda artış olmaktadır. Hesaplanmasındaki formül ise asgari ücretin üçte biridir.

Başkent doğalgaz yardımı başvurusu - kimler alabilir
Mansur yavaş tekyürek yardımları

Mansur Yavaş Tekyürek Yardımları

2021 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş tarafından başlatılan 6 Milyon Tek Yürek kampanyası ile ihtiyaç sahiplerine bağışlar toplantı. Özellikle ilk ve ikinci aşamasında rekor katılım ile milyonlarca liranın toplandığı tek yürek yardımları sayesinde ihtiyaç sahibi Ankara’lı vatandaşlar maddi desteğin yanında et ve diğer gıda yardımları aldı.

Yapılan kampanyaya Ankara dışından katılımlarında yüksek miktarda olduğu Tekyürek yardımları ile ankaratekyurek.com sitesi üzerinden destekte bulunuyor. Buraya giriş yapan ihtiyaç sahiplerine su faturası, gıda kolisi, nakit yardımı gibi 5 farklı destekler veriliyor.

Aile Destek Paketi Nasıl Başvurulur

Abonman Kart Nasıl Alınır Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr