Sıkıntıdan kurtulmak için okunacak dua, İnsanlar bazı durumlarda ve dönemlerde manevi ve maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Hayatımızda karşılaştığımız zorluklar, isteklerimizin gerçekleşmemesi veya bazen nedensiz yere sıkıntılar oluşur.

Zor zamanlarda içinizde oluşan sıkıntıları dualarla giderebilirsiniz. Sıkıntılarınız için Allah’tan yardım isteyebilirsiniz. Allah’a yönelerek içinizde oluşan sıkıntıları giderebilir ve huzura kavuşabilirsiniz. Sıkıntıdan kurtulmak için okuyacağınız duaların ilk sırasında İnşirah suresi yer almaktadır. İnşirah Suresi yüreğinizdeki sıkıntıyı giderecek ve sizi huzura kavuşturacaktır. Diğer duaları ve sureleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

En Çaresiz Anda Okunacak Dua

Bazı durumlarda kendimizi çaresiz hissederiz. En çaresiz hissettiğiniz ve işin içinden çıkamayacak durumda olduğunuz zaman okuyacağınız dualar vardır. Çaresiz hissettiğiniz zaman dua ederek sizlere bir yol göstermesi için Allah’tan yardım istemelisiniz. En çaresiz anlarda okuyacağınız duaları sizler için bir araya getirdik. Hz. Yunus en sıkıntılı zamanlarda şu duayı okurmuş;

  • La ilahe illallahül’azim’ül halim la ilahe illallahü Rabbü Arş il’azim la ilahe illallahü Rabbüs semavati ve Rabbül Erdı Rabbül’Arş’il’kerim (Allah’ım beni tüm sıkıntılarımdan kurtar. Şüphesiz sen her şeye gücü yetensin. Beni de hayırlara vesile olacak şekilde arındır.)
  • Ve zennuni iz zehebe mugadıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nada fiz zulumati en la ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minez zalimin (Sonunda karanlıklar içinde, senden başka hiçbir tanrı yok. Seni tenzih ederim ve ben kötü işler yapmışım)

En Etkili Sıkıntıdan Kurtulma Duası

Hayatımızda her şey her zaman düzgün bir şekilde ilerlemez. Bazı zamanlar en dibe vururuz. İçimizde bir sıkıntı oluşur ve bu sıkıntı günlük hayatımızı etkiler. Sıkıntıdan kurtulmak ve huzura kavuşmak için birçok dua bulunmaktadır. Sizler için en etkili sıkıntıdan kurtulma duasını derledik. Dua ederken samimi olmanız gerektiği gibi duanın gücüne de inanmanız gerekir. Duanın gücüne inanmadan öylesine okuduğunuz dua tesirli olmayabilir. Gün içinde 7 kere İnşirah suresinin okunması manevi sıkıntıların ortadan kaldıracağı söylenmektedir. Üzüntülü bir anda İnşirah suresi okunursa feraha çıkacağına, sıkıntısı için okursa huzura kavuşacaktır.

  • Peygamber Efendimizin sıkıntı yaşadığı zaman şu duayı okurmuş; La ilahe illallahül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahü rabbül arşil azim vel hamdülillahi rabbil alemin.
Parasal Sıkıntıdan KURTULMAK İçin Dua

Parasal Sıkıntıdan KURTULMAK İçin Dua

Hayatımızda birçok sorunla karşı karşıya kalırız. İşler öyle çıkılmaz bir hal alır ki kendimizi çaresiz hissetmeye başlarız. En çaresiz hissettiğiniz zaman, parasal veya manevi sıkıntı yaşadığınız zaman tek yapmanız gereken Allah’a sığınmaktır. Borçtan kurtulmak, parasal sıkıntının giderilmesi ve bol rızık için bazı dualar vardır. Borçtan kurtulmak ve feraha kavuşmanız için okumanız gereken dua şu şekildedir;

  • Allahümme falikal ısbahı ve ca ılelleyli sekenen veş şemse vel kamera husbanen ıkdı anniddeyne ve ağnini minel fakri ve emtiğni bi sem i ve besari ve kuvveti fi sebilik (Sabahın aydınlığını var eden geceyi dinlenme vakti yapan, güneşi ve ayı hesap vasıtası yapan Allah’ım bana borçlarımı ödemek için yardım et, benden fakirliği gider, kulağımı, gözümü ve kubbetimi senin yolunda kullanmayı bana nasip et)
  • Allahumme kanni’ni bima razekteni bi barikli fihi ve ahlif’aleyye külli gaibetin şi bihayr (Allah’ım bana verdiğin rızık konusunda beni kanaat sahibi yap ve o rızkımı bereketli kıl. Zayi olan her nimetin daha hayırlı olmasını bana ihsan et.)
  • Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddıni bi-kadaike ve barik lif ima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ühhiret vela te’hira ma üccilet (Canıma, malıma ve dinime bismillah, beni kazana razı kıl, bana takdir olunanı benim için bereketlendir ve o hale geleyim ki gecikmiş olanı hızlandırmanı, hızlanmış olanın da geçmesini istemeyeyim)

Sıkıntı Veren İnsandan Kurtulmak İçin Dua

Bazı insanları hayatımızda yer almasını istemeyiz ve bu durumdan rahatsız oluruz. Hayatımızda yer almasını istemediğimiz insandan kurtulmak için özel bir dua yoktur. Ama kötülüklerden korunmanız için Allah’a sığınabilir ve dua edebilirsiniz. Kötülüklerden korunmak için okuyabileceğiniz dua şu şekildedir;

  • Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente aleyke tevekkeltü ve ente rabb’ül arş’il azim, maşallahü kane ve ma lem yeşe lem yekün ve la havle ve la kuvvete illa billah’il Aliyy’il Azim. (Allah’ım sen bnim Rabbimsin. Senden başka bir ilah yoktur. Senin kapına geldim, sen yüce arşın Rabbisin. Allah’ın istediği, dilediği olur, istemediği de olmaz. Güç ve kuvvet ancak Allah sayesinde olur.

Peygamber Efendimizin Sevdiğine Kavuşma Duası

Yoğun Bakımda Yatan Hasta İçin Dua

Yolculuğa Çıkarken Okunacak Dua

Canını Yakana Okunacak Dua

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua: Bir Sıkıntı İçin Çekilecek Tesbihler
Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua: Bir Sıkıntı İçin Çekilecek Tesbihler