Bir çok yolculuğa çıkarken okunacak dua var. Bunlardan en yaygın olanı “Bismillahillezî lâ ilâhe illâ hû, el-Halîk’ul-Halîm.” duasıdır. Bu duanın anlamı “Her şeyin yaratıcısı ve her şeye gücü yeten Allah’ın adıyla yola çıkıyorum.” şeklindedir.

Yolculuğa çıkarken okunacak dua, hayatımızda birçok kez seyahate çıkarız. Seyahate çıkmadan önce okumamız gereken bazı dualar vardır. İslamiyet’te duaların yeri oldukça önemlidir. Uyandıktan sonra, canımız sıkıldığında, işe başlarken ve yolculuğa çıkarken okunması gereken birçok dua vardır. Bu yüzden dualar dilimizden eksik olmaz. İnsanın iyi hissetmesi, sadece Allah’tan yardım istemesi, korunması için dua okunmaktadır. Yolculuğa çıkmadan önce okunması gereken birçok dua vardır. Yolculuğa çıkarken okunması gereken dualar hadis-i şeriflerde bizlere aktarılmıştır. Hadi gelin birlikte hangi duayı okuyacağınıza bir bakalım.

Bu Dua İle Sınavı Kazandım

Kazasız Belasız Yolculuk İçin Okunacak Dua

Yolculuk sırasında başımıza gelecek olaylardan habersiz oluruz. Bu yüzden yolculuğa çıkmadan hemen önce kendimizi korumak ve Allah’a sığınmak için okuyabileceğiniz duaları sizler için yazımızda derledik. Kazasız belasız bir yolculuk geçirmek için okuyabileceğiniz dualar şu şekildedir;

  • Allah’ın ismi ile birlikte Allah’a iman ediyor ve tevekkül ediyorum. Güç, kuvvet ve sığınma ancak Allah’ın yardımıyladır.
  • Bismillahi mecraha ve mursaha inne rabbi legafuru’r-rahim (O’nun yürümesi ve durması Allah’ın adıyladır. Rabbim bağışlar ve merhamette bulunur.)
  • Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü görüntülerle karşılaşmaktan iyiyken kötü bir hale düşmekten, mazlumun bedduasından ve mal, çoluk çocuğu kötü hallerde bulmaktan Rabbime sığınırım.
  • Allah’ım, senden yardım diliyor sana güveniyorum, seferimin meşakkatini kolaylaştır ve beni hayırlı bir şekilde gideceğim yere ulaştır. Beni her türlü şerden koru. İşimi kolaylaştır, dinimi, ehlimi, malımı, akrabamı ve bana ihsan ettiğin her şeyi sana emanet ediyorum. Sana tövbe ediyorum, sen benim günahlarımı affet ve beni hayırlara ulaştır.

Peygamberimizin Yolculuğa Çıkarken Yaptığı Dualar

Yolculuğa çıkmadan önce birçok dua okunması gerekir. İslam aleminde dua ibadetinin önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden hayatımızın her alanında dualara yönelir ve Allah’tan yardım isteriz. Peygamber Efendimizin yolculuğa çıkmadan önce okuduğu duayı sizler için yazımızda ele aldık.

  • Allahümme inni e’üzü bike min ve’sai’s- seferi ve keabeti’l münkalebi ve’l havri ba’de’l kevri ve da’veti’l mazlümi ve süi’l menzari fi’l ehli ve’l mali. (Allah’ım yolculuğun meşakkatinden, döndükten sonra kötü şeylerle karşılaşmaktan gördüğümden geri kalmaktan ve mazlumun bedduasını almaktan sana sığınırım.
Yolculuğa Çıkarken Okunacak Dua

Yolculuk Duası Sübhanellezî

Yolculuk sırasında, arabaya bindiğinizde ve yolculuk bittiği zaman okunması gereken bazı dualar bulunmaktadır. En çok bilinen dualardan birisi ise Sübhanellezi duası olmaktadır. Okunması gereken ve oldukça faziletli olan bu duayı yolculuk esnasında okuyabilirsiniz. Gelin duanın hem Arapçasına hem de Türkçesine bir göz atalım. Bu dua genellikle yola çıkmadan önce okunmaktadır.

  • Sübhanellezi sehhara lena haza ve ma künna lehü mukrinin. Ve inna ila Rabbina le münkali bun (Bizler layık olmadığımız halde bizim yanımızda olan Allah’a teşbih ederim.) Zuhruf Suresi

Bu duayı okuyan kişi yolculuk esnasında vefat ederse şehit olacağına dair birçok rivayet bulunmaktadır. 

Canını Yakana Okunacak Dua

Çıkmaza Girince Okunacak dua

Gece Yatarken Tövbe Duası

Yatarken Okunan Dua