Ekim ayı boyunca alabileceğiniz yardımlar için başvuru işlemleri devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardım hizmetleri için e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştiriliyor. Elektrik, doğalgaz, gıda ve eğitim yardımı alma hakkı tanınması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal devlet anlayışının bir ürünü olan yardım paketleri için başvuruda bulunan vatandaşlara nakdi destek ya da ihtiyaca göre yardım hizmeti sunulur.

E-devlet Üzerinden Yardım Başvurusu

E-devlet Üzerinden Yardım Başvurusu

E Devlet üzerinden yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların T.C. kimlik numarası ve şifreyle sisteme giriş yapması gerekiyor. İhtiyaç duyduğunuz yardım programına göre başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

  • Ekim ayı içerisinde doğalgaz ve elektrik tüketim desteği başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü sosyal yardım programlarından yararlanabilmek için hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’ine denk gelmesi gerekmektedir.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından PTT aracılığı ile ödemeler yapılmaktadır. PTT hesabı bulunmayan hak sahiplerinin hesap açtırması gerekir.
Nakdi Destek

Sosyal Yardım Programları ve Nakdi Destek

Sosyal yardım programları ve nakdi destek için başvuru işlemleri e-devlet sistemi ve https://www.aile.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programları kapsamında ‘’Aile’’, ‘’Barınma-Gıda’’, ‘’Engelli-Yaşlı’’, ‘’Sağlık’’ ve ‘’Eğitim’’ kategorilerinde sosyal paketler yer almaktadır. Sosyal paket başvuru şartlarının temelinde ihtiyaç sahibi olunması ve sosyal güvence hakkının bulunmaması yer almaktadır.

Aile Destek Programı

Aile Destek Programı

Aile destek programı başvurusu ile elektrik ve doğalgaz tüketim desteği alınabilir. Temmuz ayından itibaren hak kazanan vatandaşlara ödeme yapılmaktadır. 850 ile 1.250 TL arasında değişen nakdi destek için hane içerisindeki kişi sayısı belirleyici olmaktadır.

Çocuk Destek Bileşeni

Çocuk Destek Bileşeni

Çocuk destek bileşeni başvuruları onaylanan vatandaşlara ise çocuk sayısına göre nakdi destek verilmektedir. Hane içerisindeki 1-2 çocuk için 350 TL, 3 çocuk için 450 TL, 4 çocuk için 550 TL ve 5 ve üzeri çocuk içinse 650 TL ödenmektedir.

Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği

Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği

Elektrik ve doğalgaz tüketim desteği kapsamında da aylık düzenleme ödeme yapılmaktadır. Hane içerisindeki kişi sayısına göre en fazla 216 TL elektrik desteği verilir. Doğalgaz tüketim desteği ise 850 ile 2.500 TL arasında değişmektedir.

Barınma Yardımları

Barınma Yardımları

Barınma yardımları ise oturulamayacak kadar eski evlerde yaşayan vatandaşlara tanınan bir haktır. Özellikle kış aylarının gelmesine kısa bir süre kala barınma yardımı başvuruları artmış bulunuyor. Evlerin bakım ve onarımı için 75 bin TL’ye kadar nakit desteği verilmektedir.

Yakacak Yardımları

Yakacak Yardımları

Yakacak yardımları için başvuru işlemleri de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlükleri tarafından ücretsiz olarak verilen yakacak yardımı için sosyal güvence sahibi vatandaşlarda başvuru yapabilir. Hane içerisindeki kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’ine karşılık gelmesi şartı bulunmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ise ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitimini desteklemek amacı ile verilmektedir. MEB’e bağlı ilkokul ve ortaokullarda örgün eğitim gören öğrencilere 9 aylık süreyle ödenmektedir. Eğitim dönemi içerisindeki bir aylık sürede 4 günden fazla devamsızlık yapılmaması halinde verilir. İlkokulda okuyan kız öğrenciye aylık 100 TL, erkek öğrenciye 90 TL ödenir. Ortaokulda eğitim gören erkek öğrenciye aylık 130 TL, kız öğrenciye ise 150 TL ödenmektedir.

Anasınıfı/ Anaokulu Yardımı

Anasınıfı/ Anaokulu Yardımı

Anasınıfı yardımı ise 3-5 yaş aralığındaki çocukları kapsamaktadır. Ana sınıfı yardım için ekstra başvuru işleminin yapılması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailenin çocuğu için MEB’e anasınıfı ücreti ödenmektedir. Sosyal yardım programlarından herhangi biri için hak sahibi olan ailelerin çocukları için geçerlidir.

Comments are closed.