Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni sosyal yardım programı Çocuk Destek Bileşeni ve bu programının ne olduğu açıkladı. Vatandaşlar tarafından merak edilen bu sosyal yardım programı hakkında tüm detaylı bilgiler yazımızda. 

Çocuk yardımları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan birçok farklı yardım vardır. Çocuğu okula başlayan ailelere nakdi yardımlar düzenlenir. Ayrıca şartlı eğitim yardımı, SED yardımı da maddi açıdan zorlanan ailelere verilen desteklerden biridir. Bu yardımlara ek olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk bileşeni programını dahil etmiştir. Çocuk sayısına bağlı olarak bazı nakdi yardımlar ailelere verilecektir. Program hakkında diğer detaylara gelin birlikte bakalım.  

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Parası Ne Kadar? 

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Parası Ne Kadar

Derya Yanık tarafından yapılan açıklamada yeni sosyal yardım programı dahil edilmiştir. Kırtasiye yardımı, kıyafet yardımı ve nakdi yardımın yanı sıra çocuk destek bileşeni yardımı da eklendi. Peki bu yardımda ailelere nasıl bir destek sağlanacak. Çocuk sayısına göre yardım parası değişiklik gösterecektir. Yardım parası 2022 yılında şu şekilde belirlenmiştir; 

  • 1 ya da 2 çocuğa sahip ailelere 350 TL, 
  • 3 çocuğu olan ailelere 450 TL, 
  • 4 çocuğu olan ailelere 550 TL, 
  • 5 çocuk ve daha fazla çocuğu olan ailelere ise 650 TL nakdi yardım yapılacaktır.  
Çocuk Destek Bileşeni Nasıl Başvuru Yapılır? 

Çocuk Destek Bileşeni Nasıl Başvuru Yapılır

Çocuk destek bileşeni programı kapsamında çocuğu olan maddi anlamda zorluk çeken ailelere 350 TL ile 650 TL arasında nakdi yardım düzenlenecektir. Derya Yanık tarafından program detayları açıklandı. Başvurular e-devlet sistemini kullanarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek bizzat başvuru formunu doldurabilirsiniz. E-devletten başvuru yapabilmek için alttaki adımları takip ediniz.  

  • E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. 
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazmanız ve karşınıza gelen seçeneğe tıklamanız gerekir. 
  • Ekranda gözüken Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru formunu doldurunuz.  
  • Formu doldururken eksiksiz ve doğru bilgiler verdiğinizden emin olun.  
Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Şartları

Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Şartları

2022 yılında yeni sosyal programı olan Çocuk destek bileşenine başvuru yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir. Derya Yanık tarafından eve giren net gelirin alt düzeyde olan ailelerin bu yardımdan yararlanabileceğini dile getirmiştir. Başvuru şartlarının tüm detayları açıklanmasa da haneye giren gelirin kişi başına asgari ücretin 1/3 altında olan kişiler başvuru yapabilirler. Asgari ücret 5.500 TL olduğuna göre hane içerisinde kişi başına 1.833 TL altında bir gelir düşen kişiler başvuru yapabilirler. Muhtaçlık belgesi olan, maddi anlamda zorluk çeken tüm aileler başvuru yapabilirler. Yeni sosyal yardım programı hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.  

E Devletten 500 TL Yardım Başvurusu 2022

Öğrenciye 1000 TL Yardım E-Devlet 2022

Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu – E Devlet 1600 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?