Toki başvuru iptal edip tekrar başvurabilir mi veya TOKİ başvuru iptali para iadesi ne zaman yapılır? E-devlet başvuru iptali nasıl yapılır, Toki başvurusu iptal edilebilir mi gibi sorularınıza yanıt oluyoruz.

Milyonlarca kişi tarafından TOKİ başvuru iptali 2023 en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Tarihin en büyük sosyal konut projesi olan Toki’de başvurularını nasıl iptal edebileceğinizi yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.  

Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan Toki başvuruları 14 Eylül tarihinde alınmaya başladı. Toki başvuru yapan ve sonra vazgeçen binlerce kişi vardır. Başvurunuzu iptal etmek için sözleşmeyi imzalamamanız yeterlidir. Fakat sözleşmeyi imzaladıysanız evin satışı için Toki ile iletişime geçebilirsiniz. Sözleşmeyi imzalamayan, damga vergisi ödemeyen ve KDV yatırmayan kişilerin otomatik olarak konut alma hakları iptal edilir. İptal edilmesi durumunda TOKİ para iadesi hesaplara yatırılmaktadır. 

E-Devlet Toki Başvuru İptali Nasıl Yapılır

Ülkemizde başlatılan 250 bin konut için Toki başvuruları başladı. Toki başvurusunda bulunmak için başvuru formunu ve başvuru ücretini ilgili bankalara yatırmanız gerekir. Başvuru ücreti, kurada adı çıkmayan kişilerin hesaplarına geri iade edilmektedir. Toki başvuru ücreti yatırılmazsa kuraya katılma hakkınız iptal edilir. Ayrıca kura sürecindeyken başvurularınızı kısa sürede iptal edebilirsiniz.  

Kura isminiz çıktı ancak Toki başvurusunu gerçekleştirmek istemiyorsanız sözleşmeyi imzalamamanız gerekir. Sözleşmeyi imzalamadığınız an otomatik olarak başvurunuz iptal edilecektir. E-devlet sistemini kullanarak Toki başvurusunda bulunabilirsiniz onun dışında iptal etme şansınız yoktur.  

E-Devlet Toki Başvuru İptali Nasıl Yapılır

E-Devlet Başvuru İptali Nasıl Yapılır

Devlet tarafından dar gelire aileler Toki konut projesine başvurabilirler. Milyonlarca kişi başvurularını gerçekleştirmiş ve hala başvurularını gerçekleştiren binlerce kişi vardır. Toki tarafından liste güncellediği zaman birçok kişi başvurusunu iptal etmek istiyor. Başvurunuzu iptal etmeniz için e-devlet sisteminde herhangi bir işlem bulunmamaktadır.  

Farklı bir yerden ev almak için tekrar başvuru yapmak isteyen kişiler başvurularını iptal etmek için tek seçenekleri vardır. Başvurunun iptali için sözleşmenin imzalanmaması gerekir. Eğer sözleşme imzalandıysa taksitlerin ödenmemesi ve evin satışı için Toki ile iletişime geçmeniz gerekir.   

TOKİ Yanlış Başvuru Düzeltme

Sosyal konut projesinin ilk aşamasında 250 bin sosyal konut tamamlanacağı açıklanmıştır. Toki tarafından yer ve konut listelerini sürekli olarak güncellenir. Güncelleme yapıldıkça farklı yerlerden konut almak isteyen kişiler başvurularını düzeltmek ya da iptal etmek istemektedir. Toki başvurusunda yanlış bir beyan olması halinde nasıl düzeltileceğini merak etmektedir. 

Başvuru tamamlanmadan önce beyan ettiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Aksi halde yanlış başvuruyu düzeltme gibi bir durum yoktur. Sadece başvuru iptali gerçekleştirilir. Başvurunun iptal edilmesi için de sözleşmenin imzalanmaması gerekir.  

TOKİ Başvurusu İptal Edilenler

TOKİ Başvurusu İptal Edilenler

250 bin konut projesi için 81 ilde başvurular devam etmektedir. Ancak başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konulara dikkat edilmemesi ya da bazı durumların oluşması halinde kura dışında kalınarak başvuru iptal edilecektir. 

Eğer haneye giren gelirin İstanbul’da 18 bin lira diğer illerde ise 16 bin liranın üstünde ise başvurunun iptal edileceği açıklanmıştır. Her kişinin sadece bir kere başvuru yapabilme durumu vardır ayrıca 18 yaşından büyük kişilerin kendi adına Toki başvurusunda bulunabilirler. Hane halkının adına iki farklı ferdin başvuru yapması halinde başvuru iptal edilmektedir.  

Ankara’da Satışa Sunulan Toki Evleri

Toki Çekilişi Canlı Yayın

Toki Kura Numarası Nasıl Öğrenilir

Comments are closed.