Her haneye 700 tl gıda yardımı başvuru formu işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere sağlanan gıda yardımı programıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Sosyal Yardım programları kapsamında milyonlarca vatandaşa destek sağlanıyor. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte yardım paketlerinin sayısı arttı. Son açıklamalara göre sosyal yardım paketlerinin sayısı 40’a yükseldi. En çok başvuru yapılan yardım paketleri arasında aile destek paketi ve gıda paketi yer alıyor. Gıda yardım paketi başvuruları hane halkını kapsıyor. Gıda paketi kapsamında ihtiyaç sahibi haneye 500 ila 700 TL arasında değişen miktarda nakdi yardım yapılıyor.

Gıda Yardımı başvuru şartları nelerdir?

Gıda Yardımı başvuru şartları nelerdir?

Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri kapsamında verilen gıda yardımı, başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlara tanınan bir haktır. Her ay düzenli olarak 500 ila 700 TL miktarında gıda yardımı alınabilmesi için gerekli şartlar şunlardır:

  • Gıda yardımı sadece Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşlarına tanınan bir haktır.
  • Gelir seviyesinin ‘’muhtaçlık’’ düzeyinde olması gerekmektedir. Bu yüzden düzenli gelir sahibi olan vatandaşlar başvuruda bulunamaz. Ayrıca SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden emekli maaşı alan vatandaşlara da gıda yardımı yapılmaz.
  • SGK’ya bağlı olmayan ve hayatını idame ettirmek için yeterli geliri bulunmayan vatandaşlar başvuru yapabilir. Bu kapsamda kadınlara öncelik tanınmaktadır. Dul, düzenli geliri olmayan kadınlar gıda yardımı alabilir.
  • 65 yaş ve üzeri emekli olmayan vatandaşlara da gıda yardımı yapılır. Engelli ve yaşlı bakmakla yükümlü, düzenli geliri bulunmayan vatandaşlara da başvuru hakkı verilmektedir.
  • Gıda yardımı ‘’destek’’ paketi kapsamında yer aldığı için düzenli gelir elde edilene kadar verilmektedir. Bu yüzden çalışmaya engel bir durumun olmaması halinde İŞKUR’a yönlendirebilirsiniz.
e-devlet kapısı Gıda Yardımı Başvuru işlemleri

e-devlet kapısı Gıda Yardımı Başvuru işlemleri

Gıda destek paketi başvuru hem e-devlet sistemi üzerinden hem de ALO 140 sosyal yardım hattı aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Sosyal yardım hattı internet kullanamayacak kadar yaşlı vatandaşlar için tercih edilmesi gereken başvuru yöntemidir.

  • e-devlet sistemi üzerinden gıda yardımı başvurusu yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve şifreyle giriş yapılmalıdır. e-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT üzerinden yeni şifre alabilir.
  • e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki arama bölümüne ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazılmalıdır. Arama bölümüne ‘’Gıda paketi başvurusu’’ da yazabilirsiniz.
  • Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti bölümü karşınıza çıkar. Bu bölümde e-devlet sistemi tarafından ‘’başvuru formu’’ için yönlendirilirsiniz. Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde tamamladıktan sonra onayla butonuna basmanız gerekmektedir. Ekranda başvurunun alındığına dair bir ibare görene kadar form bilgilerini kontrol etmeniz gerekir.
  • Gıda yardımı başvuru sonuçları, e-devlet sisteminde kayıtlı olan cep telefonunuza bilgilendirme mesajıyla iletilmektedir.

Ekim Ayı Sosyal Yardım Ödemeleri – Ekim Ayı Sed Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Sanal Portal Devlet Yardımı Başvurusu

Yeni Sosyal Yardım Programı; Çocuk Destek Bileşeni