Çıkmaza Girince Okunacak Dua – Tesirli

Çıkmaza Girince Okunacak Dua, kişinin çaresiz kaldığı, bir çıkış yolu bulamadığı durumlarda Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemek için okuduğu dualardır.

Müslüman olarak bizler çıkmaza girince ellerimizi semaya açar ve bu sıkıntılarımızın son bulması için Allah’a yalvarırız. Özellikle sıkıntı anında bu durumdan çıkmak için dua eden vatandaşlar ruh haliyle daha huzurlu hale gelmek için namaz kılar ve sonrasında da dualarını ederler. Çıkmaza girince okunacak dua hangisidir? İşte ayrıntılar…

Sıkıntılı anlarda kullandığımız ilk dua Hasbünallah ve ni-mel-vekil’dir. Anlamı da Allah bize yeter, o vekildir. Alimler sıkıntılı zamanlarda kişinin on kez Hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim’i okursa o kişinin sıkıntısını giderir ve bulunduğu çıkmazdan da çıkartır.

bknz. Gece Yatarken Tövbe Duası

En Çaresiz Anda Okunacak Dua

Çaresizlik insanı Allah’a daha çok yakınlaştırır. İlk etapta çaresiz kalan kişi sıkıntıya düştüğünde Bismillahirrahmanirrahim ve vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyyil azim duasını okur.  Bu sayede de sıkıntı ve belalardan arınmış olur.

Zor Durumlarda Okunacak En Tesirli Dua

Hazreti Peygamberimiz üzüntü duyduğunda ve sıkıntıya girdiğinde okuduğu dualar bizlere yön gösterici olmuştur. Bu aşamada da sıkıntıları olan, borçlanan kişilerin La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim demesi halinde kişinin de işi kolaylaşır. Sık sık tekrarlamakta sizlere iyi gelecektir.

Endişe ve Kaygı İçin Okunacak Dua

Kişilerin bulunduğu ortama göre psikolojik ve fiziki olarak endişeleri ve kaygıları da olabiliyor. Bu gibi durumlarda kaygıdan arınmak için Lailahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin duası sizlerin üzüntüsünü en aza indirir ve giderir.

Çıkmaza girince okunacak dua - tesirli
Dert sıkıntı gideren mucizevi dua

Dert Sıkıntı Gideren Mucizevi Dua

Derdimize ve sıkıntılarımızı veren Allah çaresini de veriyor. Yüce Allah’ım Kur’an- Kerim’in Şüra suresi onuncu ayetinde de şöyle buyuruyor. Hangi durumda sıkıntıya düşerseniz düşün, sıkıntınızda nihai hükmü verecek olan Allah’tır. Sizlerin sıkıntıları sizin imanınızı bir kat daha artırır ve Allah’a daha yakın olursunuz. Allah bize yeter ve o ne güzel vekildir…

Esmaül Hüsna da Darda Kalınca Okunacak Dua

Darda ve çaresiz kaldığınız durumda Allah’ın yüce isimlerinden okunmaya başlanması sıkıntıların son bulması anlamına geliyor. Ya Rahman Ya Harim ile başladığınız dualar sizin çaresizliğini ortadan kaldırır ve huzura kavuşturur. Ettiğimiz duaların ardından 40 kez okuyacağınız Fatiha suresi ayrıca duanızın kabul görmesinde yardımcı olur.

Depresyonu Bitiren Dua

İnsanların ruh hali, bunalımları ve yaşadığı bazı kaza gibi tehlike durumları psikolojik olarak etkiler. Altında yatan sebepler ortaya çıkarılıncaya kadar belli aşamalardan tıp biliminde desteklerde alan bu kişilerin en çok yaptıkları depresyonunun bitmesi için sıkıntılarının bitmesi dua etmeleridir. Zor anınızın üstesinden gelmek için yapacağınız dualar sizleri ruhen hafifletir. Sıkıntılı hali ile depresyonda iken okumanız gereken dua Hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim oluyor. Bu duayı sürekli okumanız depresyondan hızlı çıkmanıza yardımcı olur.

Yatarken Okunan Dua

Psikolojik Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Dua

Matematik Sınavından 100 Alma Duası

24 Saatte Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Müşteri Yağdıran Dua

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥