Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer

Hamilelikte kabızlık nasıl geçer hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Hamilelikte kabızlık belirtileri işte detaylar.

Hamilelikte kabızlık nasıl geçer sorusu hamile kadınlar tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Bu noktada hamile kadınların kabızlığı gidermeye karşılık alabilecekleri bazı önlemler şu şekildedir;

  • Lifli gıdalar tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Bunlara çiğ meyve ve sebze tüketimi de dahildir.
  • Sabah kahvaltısından hemen önce tüketeceğiniz suyu ılık veya bir kaşık yağlı şekilde tercih etmeniz gerekiyor.
  • Mutlaka ufak çaplı da olsa her gün egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Harekette kalmak kabızlığı büyük oranda önleyecektir.
  • Kuru meyveler tüketmeye ağırlık verebilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlık Belirtileri

Hamilelikte kabızlık belirtileri oldukça yaygındır.  Hamile kadınlarda görülen en sık kabızlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Büyük tuvalete çıkmada azalma görülmesi
  • Dışkının normalinden çok daha sert olması
  • Karın ağrıları
  • Aşırı strese girme
  • Normalinden fazla şişkinlik hissetme
  • Karındaki ağrıların şiddetli hale gelmesi
Gebelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verirmi
Gebelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verirmi

Gebelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verirmi?

Gebelikte kabızlık bebeğe zarar verirmi sorusu da anne adaylarının aklını oldukça fazla bir şekilde kurcalıyor. Bu noktada pek çok kişi bebeğe büyük zarar verebileceğini düşünüyor. Hamilelik sürecinde kabızlık durumu ciddi anlamda ıkınma ihtiyacını arttırıyor. Bu ıkınmaların bebeğiniz için hiçbir zararı bulunmuyor. Ancak kabızlık kaynaklı ıkınmaların zamanla daha da artış göstermesi sadece erken doğum risk faktörünü ortaya çıkarır. Eğer kabızlık durumunu gideremiyorsanız hamilelik sürecinde mutlaka bir uzmandan destek almanız tavsiye ediliyor.

Gebelikte Kabızlık Ikınma

Gebelik kabızlık ıkınma durumu bazı kişilerde oldukça fazladır. Normal şartlarda kabızlık ıkınmaları lavaboya çıkınca artıyor. Bu ıkınmalar belli bir seviyeye kadar normal karşılanıyor. Ancak hamile kadınlarda kabızlık kaynaklı ıkınmaların çok şiddetli olması iyi değildir. Çünkü kısa vadede erken doğrum riskini arttırıyor. Eğer kabızlık sorununu sert bir şekilde yaşıyor ve çok fazla ıkınıyorsanız hemen bir uzmana başvurabilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlık Tehlikelimi

Hamilelikte kabızlık tehlikelimi sorusu da yine sıkça araştırılıyor. Normal şartlarda geçici kabızlıkların bir tehlike arz ettiği görülmüyor. Ancak kronik hale gelen kabızlık durumu şiddetli ıkınmaları da beraberinde getirdiği için erken doğuma neden olabilir. Erken doğum ise bebeğiniz için tehlike arz edebilir. Bu nedenle bir uzmana başvurup önlem almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Gebelik Hesaplama 2022

En İyi Hamile Kalma Günleri

Ne Zaman Hamile Kaldım

Sağlık Ocağından Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Hamilelik Kilo Hesaplama

googlehaberler